W sobotę na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w Rozdrażewie miało dojść do porażenia prądem młodego mężczyzny. Świadkowie natychmiast wezwali służby ratunkowe.
Do służby dyżurnej Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o porażeniu prądem mężczyzny w miejscowości Rozdrażew. Podczas rozpoznania ustalono, że doszło do zatrzymania krążenia u osoby dorosłej, która w momencie przyjazdu pierwszej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej leżała na posadce w jednym z pomieszczeń zakładu - relacjonuje Bartosz Górka z KP PSP Krotoszyn.
Do czasu przybycia służb ratunkowych jeden ze świadków zdarzenia przystąpił do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, prowadząc resuscytację krążeniowo-oddechową.
Strażacy z miejscowej jednostki OSP Rozdrażew przejęli poszkodowanego kontynuując resuscytację przy pomocy AED. Wśród załogi strażaków ochotników był również funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie na co dzień student na kierunku ratownictwo medyczne. Podjęte działania w stosunku do osoby poszkodowanej przez strażaków doprowadziły do przywrócenia czynności życiowych u mężczyzny - informuje strażak.
Poszkodowanego mężczyznę przekazano pod opiekę Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Jednak pomocy medycznej wymagał także właściciel zakładu.
W trakcie udzielania pomocy mężczyźnie porażonemu prądem stan psychofizyczny właściciela zakładu uległ pogorszeniu, któremu również została udzielona natychmiastowa kwalifikowana pierwsza pomoc. Po przekazaniu poszkodowanych działania zakończono i zastępy powróciły do miejsc stacjonowania - informuje Bartosz Górka.
Strażacy chwalą postawę świadka zdarzenia, który przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu i prowadził resuscytację do czasu przybycia służb ratunkowych.
Środowisko strażackie jest miło zaskoczone, że jeden ze świadków zdarzenia prowadził resuscytacje u poszkodowanego mężczyzny przed przybyciem służb. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się urządzenia AED,, co pokazała sytuacja w miejscowości Rozdrażew, przyczyniła się do bezpośredniego uratowania życia ludzkiego. Wdrożona bezpośrednio pomoc przedmedyczna jest w większości przypadków bezcenna - podkreślają.
I przypominają, że niesienie pomocy osobie poszkodowanej jest naszym obowiązkiem.
Warto przypomnieć o konieczności niesienia pomocy, która wynika jednoznacznie, że każdy człowiek ma obowiązek udzielenia jej i nie może jej zaniechać ani odmówić osobie będącej w stanie zagrożenia życia lub zdrowia co wynika z przepisów Kodeksu Karnego (art. 162 §1) oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (art. 4).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.