Kandydaci na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej pochodzą z Wielkopolski i Lubuskiego. Bramy 152 batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim, gdzie odbywa się szkolenie, przekroczyło 182 kandydatów.
Wśród rekrutów jest też sporo młodych osób, które chcą sprawdzić swoje możliwości, ponieważ myślą poważnie o tym, by z wojskiem związać się zawodowo - podkreśla por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Jedno jest pewne: dla tych osób otwiera się właśnie nowy etap w ich życiu.
Chcą zostać żołnierzami 12 WBOT. Prawie 200 osób rozpoczęło szkolenie
Dwutygodniowe szkolenie podstawowe odbywa się pod okiem żołnierży z krośnieńskiego batalionu. Jednak zanim kandydaci na żołnierzydo niego przystąpili, musieli zdać egzamin z wychowania fizycznego - a więc wykazać się, że potrafią m.in. zrobić "pompki", pobiec na 3 km oraz wykonać brzuszki.
To konkurencje, z którymi musi poradzić każdy żołnierz podczas corocznego egzaminu - przypomina rzeczniczka 12 WBOT. - Na tym etapie, podczas szkolenia podstawowego, instruktorzy jedynie odnotowują, z jaką formą rekruci przekroczyli bramę koszar. Dopiero za jakiś czas sprawdzą czy ich kondycja uległa poprawie i będą rozliczać żołnierzy - wyjaśnia.
Jak wygląda szkolenie podstawowe terytorialsów?
Nowi terytorialsi - jak mówi rzeczniczka formacji - muszą liczyć się z tym, że pobudka w wojsku rozpoczyna się o 5:30. Potem poranna zaprawa toaleta, śniadanie na wojskowej stołówce i wymarsz na zajęcia.
Rekruci muszą nauczyć się elementarnych czynności. Instruktorzy zaznajomią ich z budową broni, bezpiecznych i efektywnym posługiwaniem się karabinkiem MSBS Grot, który posiadają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej. Bardzo ważną dziedziną wojskowości jest także taktyka, topografia czy podstawy medycyny pola walki. Kandydaci będą uczyli się działań w sekcjach (po 12 żołnierzy) - opisuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska.
Podkreśla, że szkolenie podstawowe kilkanaście godzin intensywnego treningu wojskowego każdego dnia.
Ostatnim etapem - przed złożeniem przysięgi Ojczyźnie - jest egzamin, który ma zweryfikować, czego terytorialsi nauczyli się podczas 16 dni i czy ich wiedza jest wystarczająca - tłumaczy rzeczniczka 12 WBOT.
Po przysiędze żołnierze trafią do batalionów 12 WBOT zarówno w województwie wielkopolskim, jak i lubuskim. Tam czekają ich kolejne ćwiczenia. W pełni wyszkolonymi terytorialsami staną się za trzy lata.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zastrzeż swój PESEL, aby nikt nie wziął na Ciebie pożyczki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.