Wystawa „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką” opowiada o niemieckiej okupacji z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców w 1939 roku Warthegau (Kraju Warty). Prezentowane są na niej plany, mapy, fotografie, dzieła sztuki oraz przedmioty używane na co dzień, które „stanowią relację zarówno o tragicznych losach Polaków, Żydów i innych grup narodowych, jak i o codzienności Niemców sprowadzanych na opanowane ziemie”.
- Nowy porządek wprowadzany podczas II wojny światowej miał skutkować całkowitą germanizacją zajętego obszaru. Architektura była jednym z kluczowych narzędzi realizacji tej polityki i ramą dla funkcjonującej pod okupacją społeczności. Plany i działania niemieckich decydentów były rozpowszechniane za pośrednictwem prasy, radia i kin, by potęgować iluzje wszechwładzy - informuje Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Eksponaty pochodzą w większości z polskich muzeów, ale pozyskano je również z niemieckich i austriackich archiwów oraz zbiorów prywatnych.
Wśród nich są także rysunki Mariana Bogusza, z czasów pobytu artysty w obozie Mauthausen, czy pocztówki ukazujące Pleszew pod okupacją niemiecką, które udostępiło Muzeum Regionalne w Pleszewie.
Wystawa jest czynna do 9 lutego 2025 r. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 12-20.
Warto dodać, że wyjątkowe prace, nawiązujące m.in. do dzieł Bogusza, można obecnie oglądać również w pleszewskim muzeum. Piszemy o nich tutaj: Niezwykła wystawa w Muzeum Regionalnym w Pleszewie [ZDJĘCIE]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.