Reklama

Powrót odry? Prawie 155 przypadków zachorowań w całym kraju

Opublikowano:
Autor:

Powrót odry? Prawie 155 przypadków zachorowań w całym kraju - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Odra. Ostrów Wielkopolski. Kilkanaście przypadków odry w ostatnich dniach. 

 

 

 

W całej Polsce pojawiło się już 150 przypadków zachorowań na odrę. Jeden odnotowano także w Ostrowie Wielkopolskim. Na razie nie można mówić o żadnej epidemii, jednak specjaliści nie wykluczają, że choroba może zacząć zbierać żniwa. 

Portal faktykaliskie.pl informuje, że w tym roku pojawiło się  już prawie 155 przypadków odry, a w tym samym okresie ubiegłego roku było ich zaledwie 59. 

 

- Im więcej osób zaszczepionych tym bezpiecznej. Tworzy się tzw. odporność populacyjna. Jednak osoby niezaszczepione zawsze będą narażone na zarażenie się groźnym wirusem -wyjaśnia Mirosław Gabrysiak, lekarz internista.

 

Rozwój choroby nie powinien nastąpić, ponieważ zaszczepione osoby nie chorują i dzięki temu nie ma transmisji wirusa. Przypomnijmy, że te szczepienia są obowiązkowe. 

 

- A jeżeli chodzi o zgłaszalność rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci to porównywalnie w 2015 było to 47 osób, a w 2016 już 155 i 166 osób w roku ubiegłym. Mówię o osobach, ponieważ każdego rodzica, i matkę i ojca, traktuje się osobno i wobec każdego z nich prowadzi się postępowanie egzekucyjne - przedstawiła statystyki portalowi faktykaliskie.pl, Anna Napierała z PSSE w Kaliszu.

 

Jeżeli rodzcie nie zdecydują się zaszczepić dziecka, o fakcie zostaje poinformowany sanepid, który wysyła pismo do rodziców. Jeśli ten krok nie przyniesie skutków, sprawa trafia do wojewody.

Za niezaszczepienie grozi kara od 100 zł do 5 tysięcy złotych. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE