Tradycja puszczania wianków w najkrótszą noc roku przez panny na wydaniu związana jest z czasami słowiańskimi, przedchrześcijańskimi. Wyłowienie ich przez kawalerów odczytywane było jako wróżba wczesnego zamążpójścia. Noc z 23 na 24 czerwca, czyli najkrótsza noc w roku i wigilia wspomnienia świętego Jana, to także czas, w którym miał - według legend - kwitnąć kwiat paproci. Ważnym znakiem Nocy Świętojańskiej był też ogień, który symbolizuje oczyszczenie i obronę przed złem. Bardzo często palono więc w tę noc ogniska nad brzegami jeziora lub rzek, a później się przy nich bawiono. Pozostałością tych zwyczajów stały się imprezy nazywane "Wiankami".
"Wianki" w Jarocinie. W Parku Radolińskich publiczność przeniosła się do czasów rycerskich
W trakcie wieczoru zaplanowano też widowisko pokazujące średniowieczny turniej rycerski. Ponadto, można było spróbować swoich sił w plebejskich, zabawach typu kręciołek z mieczem, biegu w workach czy przeciąganiu liny. Na polanie przed pałacem znlazła się również strefa warsztatowa, gdzie zdradzajo tajniki garnacarstwa, wikliniarstwa i tkactwa. Była też okazja, aby samemu upiec podpłomyki czy spróbować sprawdzić się w roli skryby. Zaplanowano także turniej łuczniczy dla dzieci i dorosłych oraz pokaz strzelania z broni czarnoprochowej.
O godz. 22.00 miały rozpocząć się obrzędy nawiązujące do Nocy Świętojańskiej. Widowisko już po raz drugi przygotował Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Niestety, ze względu na burzę, która przeszła nad Jarocinem i opady deszczu, przedstawienie z obrzędami Nocy Świętojańskiej zostało odwołane.
Gdzie jeszcze można się wybrać, aby świętować Noc Świętojańską?
Dziś - 22 czerwca - na Noc Świętojańską można się wybrać np. do Gołuchowa [SZCZEGÓŁY TUTAJ]. Za tydzień imprezę organizują Gizałki [CZYTAJ TUTAJ].Wybierzecie się na któreś z wydarzeń?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.