reklama

Powitanie lata i "Wianki" w Jarocinie ze średniowiecznymi zwyczajami [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: M. Biegański

Powitanie lata i "Wianki" w Jarocinie ze średniowiecznymi zwyczajami [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Powitanie lata i "Wianki" w Jarocinie ze średniowiecznymi zwyczajami | foto M. Biegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościTakiego wydarzenia w Jarocinie jeszcze nie było. Na jeden dzień polanę przed Pałacem Radolińskich opanowali rycerze, którzy „zbudowali” prawdziwą średniowieczną osadę rycerską. Było strzelanie z łuków i dziecięcej kuszy, walki piankowymi mieczami ze Smokiem oraz przeciąganie liny - a wszystko to podczas dzisiejszego Powitania Lata.
reklama

Tradycja puszczania wianków w najkrótszą noc roku przez panny na wydaniu związana jest z czasami słowiańskimi, przedchrześcijańskimi. Wyłowienie ich przez kawalerów odczytywane było jako wróżba wczesnego zamążpójścia. Noc z 23 na 24 czerwca, czyli najkrótsza noc w roku i wigilia wspomnienia świętego Jana, to także czas, w którym miał - według legend - kwitnąć kwiat paproci. Ważnym znakiem Nocy Świętojańskiej był też ogień, który symbolizuje oczyszczenie i obronę przed złem. Bardzo często palono więc w tę noc ogniska nad brzegami jeziora lub rzek, a później się przy nich bawiono. Pozostałością tych zwyczajów stały się imprezy nazywane "Wiankami".

"Wianki" w Jarocinie. W Parku Radolińskich publiczność przeniosła się do czasów rycerskich

W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Jarocinie zorganizowało po raz pierwszy imprezę świętojańską na rozpoczęcie lata. Przed widowiskiem związanym z tradycją puszczania wianków wystąpiła znana wokalistka - Beata Kozidrak z zespołem "Bajm". W tym roku propozycja na spędzenie wieczoru i nocy świętojańskiej była zupełnie inna.
 
Za sprawą Templum Temporis, polana przed pałacem Radolińskich zamieniła się w średniowieczny obóz rycerski, na terenie którego rozlokowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, w tym m.in.: zbrojownię, strzelnicę, padok - pole do jazdy konnej, szkołę giermków oraz stanowisko „Dratewka”, na którym dzieci mogły poćwiczyć walkę ze smokiem. 
[zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ PONIŻEJ]

reklama

W trakcie wieczoru zaplanowano też widowisko pokazujące średniowieczny turniej rycerski. Ponadto, można było spróbować swoich sił w plebejskich, zabawach typu kręciołek z mieczem, biegu w workach czy przeciąganiu liny. Na polanie przed pałacem znlazła się również strefa warsztatowa, gdzie zdradzajo tajniki garnacarstwa, wikliniarstwa i tkactwa. Była też okazja, aby samemu upiec podpłomyki czy spróbować sprawdzić się w roli skryby. Zaplanowano także turniej łuczniczy dla dzieci i dorosłych oraz pokaz strzelania z broni czarnoprochowej. 

O godz. 22.00  miały rozpocząć się obrzędy nawiązujące do Nocy Świętojańskiej. Widowisko już po raz drugi przygotował Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Niestety, ze względu na burzę, która przeszła nad Jarocinem i opady deszczu, przedstawienie z obrzędami Nocy Świętojańskiej zostało odwołane. 

reklama

Gdzie jeszcze można się wybrać, aby świętować Noc Świętojańską?

Dziś - 22 czerwca - na Noc Świętojańską można się wybrać np. do Gołuchowa [SZCZEGÓŁY TUTAJ]. Za tydzień imprezę organizują Gizałki [CZYTAJ TUTAJ]

Wybierzecie się na któreś z wydarzeń?

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama