Reklama

Polski Bon Turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Polski Bon Turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka? - Zdjęcie główne

Polski Bon Turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polski Bon Turystyczny. Planujesz rodzinne wakacje w kraju? Możesz skorzystać z bonu turystycznego - czyli 500 zł na wypoczynek dla każdego dziecka. Jak sięgnąć po te pieniądze? Podpowiadamy.

Wprowadzony w 2020 roku Polski Bon Turystyczny miał być wsparciem zarówno dla rodzin, jak i branży turystycznej, która ucierpiała wskutek pandemii. Świadczenie w formie bonu jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.

Bon turystyczny 2021. Ponad 150 tys. aktywowanych bonów w Wielkopolsce 

Do tej pory w województwie wielkopolskim aktywowano ponad 152 tys. bonów turystycznych, na kwotę przeszło 133 mln zł. To niespełna 40% uprawnionych. 

Jak informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, do aktywowania pozostało prawie 262 tys. bonów. Na ich wykorzystanie jest czas do 31 marca 2022 roku. 

W okresie przedwakacyjnym zainteresowanie bonami turystycznymi zdecydowanie wzrosło - mówi Marlena Nowicka. - Na koniec marca aktywnych bonów w Wielkopolsce było zaledwie 136 tys. Obecnie jest ich już ponad 152 tys. Liczymy, że w najbliższym czasie, im bliżej wakacji, ten trend wzrostowy się utrzyma.

Bon turystyczny 2021. Komu przysługuje?

Bon wakacyjny wynosi 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a 1.000 zł - na dziecko niepełnosprawne. Jest to świadczenie jednorazowe. Co istotne, nie dostaniemy go w gotówce. Po aktywowaniu bonu, otrzymamy specjalny 16-cyfrowy kod, którym będziemy mogli zapłacić - na przykład za wycieczkę, nocleg, obóz sportowy, kolonie, atrakcje turystyczne. 

Warto wiedzieć, że bon jest do wykorzystania tylko na wakacje w kraju, nie za granicą. I nie musimy go wykorzystywać w bieżącym roku, bo jest ważny do 31 marca 2022 roku. Jeśli natomiast zdarzy się, że w te wakacje spożytkujemy tylko część pieniędzy - nic straconego, bo bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania przyznanej kwoty. 

Bon turystyczny 2021. Jak go aktywować?

Nie trzeba składać żadnych wniosków. Aby móc skorzystać z bonu, wystarczy go aktywować poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych: adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł - wyjaśnia Marlena Nowicka. 

Po tym, jak aktywujemy bon, na podany podczas aktywacji e-mail, przesłany zostanie kod aktywujący - jest to specjalny numer przypisany do bonu. 

Podajemy go, przykładowo w recepcji hotelu, i wówczas na nasz numer telefonu komórkowego przychodzi SMS z kodem potwierdzającym płatność - instruuje Marlena Nowicka.

Jeśli nie ktoś nie korzysta z internetu, trzeba się wybrać do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie pracownicy pomogą załatwić formalności związane z aktywacją bonu turystycznego.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

1. Wejdź na stronę internetową www.zus.pl i w nagłówku strony kliknij „Zarejestruj w PUE”.
2. Wybierz sposób rejestracji „Dla ciebie”. Następnie musisz się zarejestrować. Możesz to zrobić przez:
- profil zaufany,
- kwalifikowany podpis elektroniczny - wybierz (Twój kwalifikowany podpis elektroniczny),
- konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS.
3. Następnie część twoich danych uzupełni się automatycznie w formularzu rejestracyjnym.
4. Jeśli nie masz profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub nie korzystasz z bankowości elektronicznej, swoje dane wpisz samodzielnie. W taki sposób założysz profil niezaufany i w ciągu siedmiu dni musisz zgłosić się osobiście do ZUS, by potwierdzić swoją tożsamość.
5. Podaj swój adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego.
6. Ustal hasło, za pomocą którego będziesz logować się do systemu. Pamiętaj, że twoje hasło nie może składać się z imienia, nazwiska oraz daty urodzenia. Wszystko zatwierdź i gotowe. Login do portalu PUE ZUS otrzymasz na e-mail podany podczas rejestracji.

Jak odebrać bon turystyczny, jeśli masz już profil na PUE ZUS?

1. Zaloguj się na profilu w PUE ZUS.
2. Wybierz z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przejdź do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a później „Mój bon”. Wpisz swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.
3. Po aktywowaniu bonu, na adres poczty elektronicznej dostaniesz bon w formie 16-cyfrowego kodu. Wysłany będzie z poczty elektronicznej ZUS. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy