W Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja „Polska w czasach pierwszych królów”. Wydarzenie zgromadziło wielu uczniów, miłośników historii i mieszkańców regionu, którzy wspólnie chcieli uczcić wyjątkową rocznicę - tysiąclecie koronacji pierwszych polskich władców.
Historia to nie tylko zbiór wspomnień - to klucz do zrozumienia nas samych. Państwa obecność dzisiaj, zainteresowanie uczniów i uczennic, jest najpewniejszym dowodem, że pamięć o przeszłości trwa i inspiruje. (…) Wierzę, że bohaterowie naszej historii, widząc słuchaczy zainteresowanych ich dziejami, doceniliby, że ich marzenie o silnym, rozpoznawalnym państwie spełniło się w pełni - mówiła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.
Konferencja była częścią obchodów milenium koronacji, których kulminacja zaplanowana jest na 2025 rok.
Historia pierwszych Piastów w wykładach i wyjątkowej ekspozycji
Konferencja łączyła naukowe prelekcje z prezentacją unikalnej ekspozycji. Uczestnicy mogli wysłuchać uznanych historyków oraz zobaczyć cenny zabytek z Ostrowa Lednickiego. Spotkanie otworzył prof. Dariusz Sikorski, który przybliżył dwie daty koronacji Bolesława Chrobrego, a także historiach z nimi związanymi.Następnie prof. dr hab. Zbyszko Górczak opowiadał o organizacji i funkcjonowaniu wczesnopiastowskiego państwa. Prof. UAM dr hab. Adam Krawiec porównał państwo Chrobrego z innymi strukturami słowiańskimi, akcentując jego wyjątkowość w regionie.
W kolejnej prelekcji prof. dr hab. Krzysztof Kaczmarek omówił rozwój i funkcjonowanie Kościoła na ziemiach polskich w czasie panowania pierwszych Piastów
Na zakończenie dr Andrzej Kowalczyk, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprezentował wystawę „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stauroteka z Ostrowa Lednickiego”, dostępną na antresoli Urzędu Wojewódzkiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.