Narodowy Bank Polski upamiętnił bohaterów poznańskich protestów społecznych z czerwca 1956 roku. Do oficjalnej sprzedaży trafiła właśnie unikatowa, srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł.
Tak wygląda nowa moneta upamiętniająca Poznański Czerwiec
Na rewersie monety przedstawiono wizerunki poznańskich robotników niosących transparent z programowym hasłem Czerwca 1956: „Chcemy chleba”, a także górującą nad nimi sylwetkę czołgu, który symbolizuje zapowiedź ich ofiary. Po ich lewej stronie została umieszczona symboliczna podobizna poznańskiej tramwajarki unoszącej biało-czerwoną flagę. Na awersie monety widnieje natomiast wizerunek dwóch pozostałych tramwajarek z polską flagą oraz wizerunek orła.
Źródło: Narodowy Bank Polski
Moneta trafiła do sprzedaży w limitowanym nakładzie
Moneta o nominale 20 zł jest wykonana ze srebra o próbie 999, ma wymiary 28,00 × 40,00 mm i masę 28,28 g. Jej nakład emisyjny wynosi do 7000 sztuk. Monetę można kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner, a jej koszt wynosi 610 zł.
Kolejna emisja monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego została zaplanowana na 21 lipca 2026 roku. Tego dnia bank centralny wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł - „1 złoty II Rzeczypospolitej”. Będzie to kolejna odsłona popularnej serii „Historia monety polskiej”.
Komentarze (0)