Reklama

Papieska kara dla biskupa Napierały!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Papieska kara dla biskupa Napierały! - Zdjęcie główne

Papieska kara dla biskupa Stanisława Napierały

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kara dla biskupa. Zakaz udziału w celebracjach i wydarzeniach.

Diecezja Kaliska informuje o otrzymaniu komunikatu Archidiecezji Poznańskiej w sprawie sygnalizowanych zaniedbań  Biskupa Stanisława Napierały. 

To kolejny przypadek ukarania biksupa w diecezji kaliskiej. Przypomnijmy - 29 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. W maju ubiegłego roku opublikowany został dokument Sekielskich "Zabawa w chowanego". I to właśnie wtedy sprawa molestowania nieletnich przez ks. Arkadiusza H., który w latach 90-tych pełnił posługę w pleszewskiej parafii - nabrała rozgłosu. W filmie o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa opowiedzieli trzej dorośli już dziś mężczyźni, w tym pochodzący z naszego powiatu bracia: Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie – ofiary księdza Arkadiusza H. 

Ksiądz Arkadiusz H. został uznany za winnego molestowania nastolatka. Sąd w Pleszewie skazał go na 3 lata pozbawienia wolności. Ma też 10-letni zakaz pracy z młodzieżą.

Po emisji filmu braci Sekielskich watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego - metropolitę poznańskiego – „do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. W reakcji na to Edward Janiak rozesłał list do biskupów, który księża odczytali w kościołach. W piśmie tym pisał o nagonce medialnej na swoją osobę, a sam atakował prymasa - Polaka. W końcu w sprawę włączył się Watykan. Papież Franciszek odsunął od obowiązków bpa Edwarda Janiaka na czas postępowania. Natomiast administratorem apostolskim diecezji kaliskiej mianował metropolitę łódzkiego - abp Grzegorz Ryś. Bp Janiak dostał również zakaz przebywania na terenie diecezji.

Kalisz. Biskup Janiak. Reakcja Watykanu

Ostatecznie – już w październiku ub. roku - Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała krótko, że papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniała także, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań biskupa Janiaka odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, nadal obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją. 

Jak poinformował Watykan, wobec bpa Edwarda Janiaka stosuje się nakaz zamieszkania poza archidiecezją kaliską, a także zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji kaliskiej. Biskup ma  także wpłacić z własnych środków "odpowiednią sumę" na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. 

Kalisz. Kara dla biskupa Stanisława Napierały 

Watykan prowadził również dochodzenie w sprawie sygnalizowanych zaniedbań  biskupa Stanisława Napierały - poprzednika Edwarda Janiaka. Sprawa ma już swój finał...

- Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka ,,Vos estis lux mundi'' Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej. Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania. W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować Biskupowi Stanisławowi Napierale: 1. wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa;  2. nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach. Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską - informuje rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski

 

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy