Reklama

Papieska kara dla biskupa Janiaka!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Radio Rodzina Kalisz

Papieska kara dla biskupa Janiaka! - Zdjęcie główne

Jest kara dla biskupa Janiaka | foto Radio Rodzina Kalisz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejne decyzje papieża w sprawie biskupa Janiaka!

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka.

 

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

 

1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.

2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Warszawa, 29 marca 2021

Nuncjatura Apostolska w Polsce

 

To dalszy ciąg sprawy, która stała się głośna po ubiegłrocznej premeirze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". W filmie o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa opowiedzieli trzej dorośli już dziś mężczyźni, w tym pochodzący z powiatu pleszewskiego bracia: Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie – ofiary księdza Arkadiusza H. 

Ksiądz Arkadiusz H. został uznany za winnego molestowania nastolatka. Sąd w Pleszewie skazał go na 3 lata pozbawienia wolności. Ma też 10-letni zakaz pracy z młodzieżą. Wcześniej duchowny sam przyznał się do winy.  

Po emisji filmu braci Sekielskich watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego - metropolitę poznańskiego – „do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. W reakcji na to Edward Janiak rozesłał list do biskupów, który księża odczytali w kościołach. W piśmie tym pisał o nagonce medialnej na swoją osobę, a sam atakował prymasa - Polaka. W końcu w sprawę włączył się Watykan. Papież Franciszek odsunął od obowiązków bpa Edwarda Janiaka na czas postępowania. Natomiast administratorem apostolskim diecezji kaliskiej mianował metropolitę łódzkiego - abp Grzegorz Ryś. Bp Janiak dostał również zakaz przebywania na terenie diecezji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy