Reklama

Ostrów Wielkopolski. Noworodek zostawiony w oknie życia. Dziecko znalazły siostry zakonne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ostrów Wielkopolski. Noworodek zostawiony w oknie życia. Dziecko znalazły siostry zakonne  - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowo narodzone dziecko pozostawiono w oknie życia przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim. Dziewczynkę przewieziono do szpitala.

Pozostawione w oknie życia dziecko znalazły siostry zakonne w Poniedziałek Wielkanocny. Dziewczynkę przewieziono na oddział neonatologiczny szpitala - na badania.

Okno życia przy ostrowskim zgromadzeniu zakonnym działa od 2015 roku. Dziewczynka, którą znaleziono w Poniedziałek Wielkanocny, to drugie dziecko pozostawione w tym miejscu. 3 lutego 2017 roku w godzinach porannych do ostrowskiego okna życia przyniesiono chłopca. 

Okno życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko, jeśli nie chce, bądź nie może się nim zająć.

Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby - najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny - informuje Caritas, który prowadzi ponad 60 okien życia na terenie kraju.

Zgodnie z przepisami, matka pozostawionego w oknie życia dziecka może w ciągu 3 miesięcy po nie wrócić - bez konsekwencji prawnych.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy