Reklama

Od soboty można jeździć samochodem bez prawa jazdy

Opublikowano:
Autor:

Od soboty można jeździć samochodem bez prawa jazdy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Polscy kierowcy od kilku dni nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia weszły w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania tego dokumentu.

 


 


Zmiany, które weszły w życie parę dni temu są efektem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (inaczej nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r.). Zgodnie z nowelizacją, osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania go przy sobie (dane kierowcy będą mogły być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców).Od soboty (5 grudnia), podczas policyjnej kontroli kierowca nie musi mieć także dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Natomiast dane kierowcy będą przez policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców. Za to kierowcy mogą sobie sprawdzić, jak wygląda ich dokument w statusie - czy jest wydany, zatrzymany, aktualny itp.

 

 

Wraz z wejściem nowym przepisów pojawiły się również zmiany w aplikacji mObywatel, gdzie tym razem będzie można korzystać z mPrawo Jazdy. W aplikacji znajdują się m.in. marka oraz model samochodu, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny oraz termin badania technicznego. Dodatkowo pojawia się tam również licznik punktów karnych, które pozwala na cyfrowe kontrolowanie stanu konta za drogowe przewinienia.

 

Warto pamiętać, że zwolnieni z obowiązku posiadania prawa jazdy w wersji fizycznej są tylko kierowy, którzy mieli wydane prawo jazdy w Polsce. Kierowcy z ukraińskimi lub brytyjskimi uprawnieniami nadal muszą je mieć przy sobie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE