Reklama

Nowy pomnik przyrody w Poznaniu. To grupa 18 dużych i cennych roślin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Poznania

Nowy pomnik przyrody w Poznaniu. To grupa 18 dużych i cennych roślin - Zdjęcie główne

Nowy pomnik przyrody w Poznaniu. To grupa 18 - dużych i cennych roślin | foto Urząd Miasta Poznania

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa 18 dużych wierzb białych została ustanowiona nowym pomnikiem przyrody w Poznaniu. Taką decyzję podjęli radni.

Nowy pomnik przyrody to 18 drzew z gatunku wierzba biała, które rosną na Górczynie, przy ul. Wrońskiego / Krauthofera w Poznaniu. Najniższe z drzew ma 9 metrów, najwyższe - 23.

Nowy pomnik przyrody w Poznaniu to 18 drzew z gatunku wierzba biała

Jak podaje Urząd Miasta Poznania, wierzby białe to duże i cenne rośliny. Często są wielopniowe, w stadium degeneracji. Dodatkowo stanowią mikrosiedliska dla bezkręgowców i ptaków, które je zasiedlają. 

- Dziesięć z nich ma obwód od 315-530 cm. Pozostałe mają mniejsze obwody (powyżej 250 cm na wysokości 5 cm), a cztery z nich są wielopniowe. Dodatkowo jedna z wierzb prawdopodobnie jest drzewem żywicielskim dla pachnicy dębowej - owada objętego całkowitą ochroną. Wszystkie 18 drzew, z uwagi na swój wiek oraz walory przyrodnicze, stanowią mikrosiedliska zarówno dla gatunków bezkręgowców, jak i dla kręgowców, głównie ptaków - podaje Urząd Miasta Poznania.

Łęgi wierzbowe i ich pozostałości należą do tzw. siedlisk priorytetowych - takich, które zagrożone są zanikiem. Są bardzo ważne dla przyrody, wpływają na retencję wód i funkcjonowanie korytarzy ekologicznych sieci hydrograficznej. 

- Pomniki przyrody ustanawia się, by ochronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należy obowiązkowo monitorować ich stan zdrowotny oraz cięcia awaryjne. Pomników przyrody nie można niszczyć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną drzewa - przypomina poznański magistrat.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy