Za pieniądze z programu Maluch Plus mogą być budowane, remontowane lub wyposażane żłobki, kluby dziecięce, a także tworzone miejsca opieki u dziennych opiekunów.
Obok bezpośrednich transferów finansowych, stwarzamy warunki, w których rodziny mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane, a rodzice mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową - podkreśla Aneta Niestrawska, I wicewojewoda wielkopolski.
Program Maluch Plus. 100 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci?
Od stycznia ruszy nowa edycja programu, na który - według zapowiedzi rządu - zostanie przeznaczonych 5,5 mld zł w skali kraju.
Planujemy utworzyć kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz to program wieloletni, samorządy nie będą już musiały wykonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dotychczas, program Maluch Plus funkcjonował w formule rocznej. Teraz ma mieć długofalowy charakter, bowiem każde z utworzonych miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania przez 3 lata.
Kto może dostać dotację z programu Maluch Plus?
Z dotacji mogą skorzystać przede wszystkim gminy, ale także inne podmioty, które chcą tworzyć żłobki czy kluby dziecięce.
W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia - informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez 3 lata miesięcznie do 837 zł.
Obecnie - jak informuje urząd wojewódzki - w kraju działa 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest około 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.