Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie rozpoczął realizację unikatowego projektu edukacyjnego pod nazwą NIETOPERZyMY. Jego celem jest przybliżenie wiedzy na temat nietoperzy i ich ochrony. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.
Dlaczego powinniśmy dbać o nietoperze?
Uroczysta inauguracja projektu NIETOPERZyMY miała miejsce - 19 lutego - w siedzibie OKL Gołuchów. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Anna Piotrowska, dyrektor kaliskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Tomasz Pawlak, wójt gminy Gołuchów, przedstawiciele szkół, nadleśnictw, jednostek kultury, stowarzyszeń, oraz pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.Projekt NIETOPERZyMY to ważne wydarzenie, które skupia wiele przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych.
- Dzięki nim pokażemy, w jaki sposób dbać o nietoperze i dlaczego powinniśmy to robić. Program realizujemy wspólnie z ekspertami m.in. z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” – mówił witając gości, dyrektor OKL Gołuchów, Adam Kozyra.
Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć filmy promocyjne - informujący o projekcie oraz dotyczący zimowej inwentaryzacji nietoperzy. Podziwiali również mini wystawę rysunków Agnieszki Ciszewskiej, a także wzięli udział w interaktywnych zabawach edukacyjnych związanych oczywiście z nietoperzami.
ZOBACZ TAKŻE: To jeden z najpiękniejszych parków w Europie. Niesamowite wrażenie robi także zimą [ZDJĘCIA]
Duże zainteresowanie projektem NIETOPERZyMY
Projekt NIETOPERZyMY już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Chęć udziału zgłosiło aż 26 szkół.
- Ostatecznie, do realizacji pełnowymiarowego programu zakwalifikowało się 17 placówek - uczniowie klas szóstych oraz szkół ponadpodstawowych wezmą udział w zajęciach edukacyjnych, które będą organizowane wiosną, latem i jesienią. Dodatkowo, 9 placówek edukacyjnych oraz harcerze z Hufca ZHP w Kaliszu, wezmą udział w jednorazowych lekcjach - tłumaczy Anna Błaszczyk, rzecznik prasowy OKL w Gołuchowie.
Warto dodać, że nietoperze są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Odgrywają kluczową rolę w zapylaniu, regulacji populacji owadów i zachowaniu bioróżnorodności. Niestety, wiele gatunków nietoperzy jest zagrożonych wyginięciem, głównie z powodu utraty siedlisk i stosowania pestycydów. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na rzecz ich ochrony.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.