To było niepowtarzalne i ogromne wydarzenie muzyczne. Występ zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" zorganizowano w ramach obchodów 125. rocznicy wizyty Henryka Sienkiewicza i 100. Ignacego Jana Paderewskiego w Śmiełowie.
Niecodzienny koncert zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Śmiełowie
Na prawie dwie godziny przed koncertem do Śmiełowa zaczęła docierać publiczność. Ludzie przyjeżdżali autokarami i samochodami. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyło 505 osób. Niektórzy przed koncertem spacerowali po malowniczym parku, gdzie podziwiali soczystą zieleń i piękne kwiaty.
- Cieszymy się niezmiernie, że zechcieliście państwo przybyć na wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. To wyjątkowy zespół, wspaniała wielka tradycja, wielka historia i wielkie dzieło promowania naszej tradycji narodowej - mówił dr Emilian Prałat, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Starosta Lidia Czechak podziękowała dyrektorowi za koncert, ale także organizację innych wydarzeń kulturalnych.
- W muzeum jest wiele inicjatyw kulturalnych, z których mogą korzystać mieszkańcy powiatu. To jest dla nas niezwykle cenne, abyśmy poznawali uroki przepięknej muzyki w tak pięknym muzeum w Śmiełowie - mówiła starosta.
Prócz władz powiatu na koncercie był obecny burmistrz Żerkowa Michał Surma. Na koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” złożyły się najpopularniejsze pieśni patriotyczne, będące świadectwem historii i burzliwej przeszłości narodu i państwa polskiego.
Koncert zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Śmiełowie
Utwory zawarte w tym koncercie przywołały wiele emocji i wspomnień minionych lat. Usłyszymy pieśni hymniczne, żołnierskie, powstańcze i partyzanckie: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Hymn Armii Krajowej”, „Szturmówkę” oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Tytułowa „Pieśń o Ojczyźnie” czy „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zapadają na długo w pamięć.Koncert ten jest pielęgnacją kulturowego dziedzictwa narodowego oraz muzycznym wyrazem oddania i wierności Ojczyźnie. Publiczność była zachwycona, entuzjastycznie i żywiołowa reagowała na artystów. Wielu miłośników zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" przeżyło w Śmiełowie niesamowite chwile. Widzowie podziwiali występ artystów, robili zdjęcia, kręcili filmy. Byli zachwyceni organizają koncertu.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" najstarszym Zespołem Folklorystycznym w Polsce
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk został założony w 1953 roku przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Jest jednym z największych i najstarszych w Polsce zespołów folklorystycznych. Rokrocznie Zespół Śląsk gra około 200 koncertów – nie tylko w mniejszych miejscowościach, ale także na wielkich światowych scenach. Swoją działalnością artystyczną grupa pielęgnuje tradycje i historie nie tylko regionu, ale również całej Polski. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tej pory Zespół Pieśni i Tańca Śląsk odwiedził ponad 40 krajów na pięciu kontynentach. Siedzibą zespołu jest Kompleks Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie. Koncert zorganizowany był przez Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, gminę Żerków i powiat jarociński oraz Fundację Bonum Adipisci - Dążyć do dobra.Koncert rozpoczął się z 20-minutwym opóżnieniem. Zasłabł starszy mężczyzna. Konieczna była interwencja ZRM. Publiczność była wyrozumiała, a zbliżających się ratowników medycznych nagrodziła brawami. W przyszłym tygodniu Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza na Noc Muzeów.
Byliście na koncercie zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jak Wam się podobało? Piszcie w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.