Reklama

Nie żyje biskup Edward Janiak. Znamy szczegóły uroczystości pogrzebowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu zwielkopolski24.pl

Nie żyje biskup Edward Janiak. Znamy szczegóły uroczystości pogrzebowych - Zdjęcie główne

foto Archiwum portalu zwielkopolski24.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie żyje biskup Edward Janiak. Znamy termin uroczystości pogrzebowych byłego ordynariusza diecezji kaliskiej.

W czwartek 23 września po walce z nowotworem płuc zmarł emerytowany biskup kaliski Edward Janiak. W najbliższym czasie odbędą się uroczystości pogrzebowe duchownego. Znamy ich szczegóły.

Kiedy odbędzie się pogrzeb biskupa Edwarda Janiaka?

W komunikacie prasowym, który ukazał się na stronie diecezji kaliskiej, możemy przeczytać, że pogrzeb byłego ordynariusza Kościoła w Kaliszu i okolicach odbędzie się w środę 29 września o godzinie 11:00 we Wrocławiu w kościele pw. św. Wawrzyńca. Następnie będzie miało miejsce złożenie trumny z ciałem biskupa Janiaka do grobu na cmentarzu przy ulicy Bujwida we Wrocławiu.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września w katedrze świętego Mikołaja w Kaliszu zostanie odprawiona msza żałobna w intencji zmarłego. Jej początek wyznaczono na godzinę 16:00.

Kim był Edward Janiak?

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 w Malczycach (woj. dolnośląskie). W 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1996 roku z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza otrzymał sakrę biskupią. W latach 1996 - 2012 pełnił urząd biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Od 2012 do 2020 roku był biskupem kaliskim. W ostatnim roku posługi stało się o nim głośno w całym kraju za sprawą filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, w którym wyszło na jaw, że tuszował sprawy pedofilii na terenie swojej diecezji. W związku z kolejnymi zarzutami papież Franciszek polecił biskupowi Janiakowi opuszczenie diecezji, jednocześnie pozbawiając go władzy i mianując administratorem apostolskim abp. Grzegorza Rysia.

W październiku ubiegłego roku papież przyjął ostateczną rezygnację biskupa Janiaka z urzędu biskupa kaliskiego (od momentu ustanowienia administratora pozostawał biskupem kaliskim, choć bez faktycznego wpływu). W marcu Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że w wyniku dochodzenia prowadzonego w sprawie zaniedbań, których hierarcha miał się dopuścić, nakazane zostało mu zamieszkanie poza diecezją kaliską, a także zakaz uczestniczenia w uroczystościach na jej terenie. Dodatkowo biskup miał wpłacić określoną kwotę na rzecz Fundacji św. Józefa.

Biskup Edward Janiak chorował na nowotwór płuc. To właśnie ta choroba przyczyniła się do jego śmierci. Zmarł 23 września w wieku 69 lat.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy