Reklama

„Nie znamy tajemnic jego sumienia”. Msza żałobna w intencji bp. Edwarda Janiaka [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DOM JÓZEFA TV

„Nie znamy tajemnic jego sumienia”. Msza żałobna w intencji bp. Edwarda Janiaka [WIDEO]  - Zdjęcie główne

Msza żałobana w intencji biskupa Edwarda Janiaka | foto DOM JÓZEFA TV

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego biskupa Edwarda Janiaka. Wczoraj została odprawiona msza św. żałobna w katedrze pw. Św. Mikołaja w Kaliszu.

 

Dzisiaj o godz. 11 w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Po mszy ciało zmarłego zostanie złożone do grobu na cmentarzu przy ul. Bujwida. Wczoraj została odprawiona msza św. żałobna w katedrze pw. Św. Mikołaja w Kaliszu. Nabożeństwo poprowadził arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

 - Zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi. Wprawdzie sprawa zaniedbań rzuciła cień na jego życie, ale przecież nie przekreśliła ona tego dobra, jakie wniósł on w życie archidiecezji wrocławskiej i diecezji kaliskiej" - powiedział podczas kazania arcybiskup Gądecki.


 - Nie znamy jego najgłębszych motywacji ani tajemnic jego sumienia, podlega ono już tylko trybunałowi miłosiernego Boga. Niezależne od tego, jak ciężkie bywają próby, jak bolesne jest dręczące nas cierpienie my nigdy nie wypadniemy z rąk Boga, z tych rąk, które nas stworzyły, podtrzymują nas i towarzyszą nam na drodze naszego życia, gdyż kieruje nimi nieskończona i wierna miłość Boga - powiedział.

We mszy żałobnej uczestniczyli księża biskupi, kapłani z terenu diecezji kaliskiej oraz kaliszanie. Na mszy pojawili się samorządowcy z ramienia PSL - wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący rady powiatu kaliskiego Jan Adam Kłysz i członek zarządu Mieczysław Łuczak.


Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 w Malczycach (woj. dolnośląskie). W 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1996 roku z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza otrzymał sakrę biskupią. W latach 1996 - 2012 pełnił urząd biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Od 2012 do 2020 roku był biskupem kaliskim. W ostatnim roku posługi stało się o nim głośno w całym kraju za sprawą filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, w którym wyszło na jaw, że tuszował sprawy pedofilii na terenie swojej diecezji. W związku z kolejnymi zarzutami papież Franciszek polecił biskupowi Janiakowi opuszczenie diecezji, jednocześnie pozbawiając go władzy i mianując administratorem apostolskim abp. Grzegorza Rysia.


Biskup Edward Janiak chorował na nowotwór płuc. To właśnie ta choroba przyczyniła się do jego śmierci. Zmarł 23 września w wieku 69 lat.DOM JÓZEFA TV


Źródło: DOM JÓZEFA TV

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy