Reklama

Neurolog - w jakich schorzeniach może pomóc?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Neurolog - w jakich schorzeniach może pomóc? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Neurolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem chorób ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. Sprawdza odruchy ciała na konkretne bodźce oraz zleca odpowiednie badania, na podstawie których stawia diagnozę i ustala plan leczenia. Kiedy należy zgłosić się do neurologa?

Kim jest neurolog?

Neurolog jest specjalistą, do którego należy się zgłosić, gdy występują choroby ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego. Zajmuje się również schorzeniami nerwów obwodowych. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób dotyczących wymienionych obszarów ciała. Neurolog może zlecić badania specjalistyczne niezbędne do postawienia diagnozy lub kontroli postępów leczenia.

Objawy, które mogą wymagać konsultacji z neurologiem

Istnieje wiele objawów, których przyczyny mogą być bardzo różne, a ich leczenie może podlegać różnym specjalizacjom lekarskim, ale jeżeli masz wątpliwości, neurolog prywatnie zawsze służy pomocą. Warto się do niego zgłosić, gdy pojawiają się jakiekolwiek bóle w ciele, których przyczyny nie znasz. Neurolog pomaga w przypadku osłabienia siły mięśniowej, kurczach i drżeniu mięśni, a także zaburzeń czucia. Konsultacji wymagają problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia równowagi i snu, problemy z pamięcią, zawroty głowy, szumy uszne, omdlenia i wszelkie zaburzenia przytomności. Przyczyny dolegliwości mogą mieć rozmaite źródła. Objawy bywają efektem urazów, infekcji i zatruć, ale mogą też stanowić informację o cukrzycy, zwyrodnieniu kręgosłupa, niedoborze witaminy B12 lub chorobie alkoholowej. Lista chorób jest naprawdę długa. Oprócz wymienionych przed chwilą znajdują się na niej m.in.:

 • rwa kulszowa
 • stwardnienie rozsiane
 • padaczka
 • choroba Parkinsona
 • choroba Alzheimera
 • choroba Wilsona
 • pląsawica Huntingtona
 • udar mózgu i stany poudarowe
 • migrena oraz bóle głowy o różnym podłożu
 • guzy mózgu
 • stany po zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych
 • miopatie.
Zakres chorób, które leczy lekarz neurolog, jest szeroki, a diagnostyka opiera się na wywiadzie z pacjentem, wstępnym badaniu i badaniach specjalistycznych w razie konieczności.

W jaki sposób przebiega wizyta u neurologa?

Poznań jest miastem, w którym bez problemu umówisz się na prywatną wizytę u neurologa, dzięki czemu unikniesz stresu czekania w kolejkach. Umów się za pośrednictwem https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neurologia/, a zyskasz komfort podczas konsultacji. Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i prostych badaniach sprawdzających odruchy fizjologiczne. Podstawowe badanie polega na stukaniu młoteczkiem w kolano. Poprzez odruch kolanowy lekarz sprawdza, czy impuls nerwowy przepływa we właściwy sposób. Podczas wizyty u neurologa w Poznaniu, w zależności od problemu pacjenta, może zostać sprawdzony również odruch ramienno-promieniowy, mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia, mięśni przywodzicieli uda. Lekarz może też zbadać odruch skokowy, tzw. objaw Babińskiego lub objaw Rossolimo. W razie wątpliwości lub konieczności zleci odpowiednie badania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy