Reklama

Nauczyciele tracą nie tylko głos. Choroby zawodowe Wielkopolan - raport

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nauczyciele tracą nie tylko głos. Choroby zawodowe Wielkopolan - raport - Zdjęcie główne

Nauczyciele też maja dosyć. | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wynika z raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu, w 2020 roku w całym województwie wielkopolskim stwierdzono łącznie 168 przypadków chorób zawodowych. Wielkopolanie najczęściej zapadają na przewlekłe choroby narządu głosu. Niemal 100 ze wszystkich zgłoszonych przypadków dotyczy właśnie tej przypadłości.

Liczba zgłoszeń chorób zawodowych w Wielkopolsce od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2019 roku stwierdzono 171 przypadków, a w 2018 roku 175. Rodzaj chorób zawodowych występujących na terenie województwa wynika z charakterystyki zatrudnienia w regionie, dlatego na przykład nie mamy większego problemu ze schorzeniami związanymi z przemysłem.

Dominujące w Wielkopolsce przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, dotyczą przede wszystkim nauczycieli i kadry pedagogicznej.

Choroby zawodowe Wielkopolan. Statystyki

Jeśli chodzi o inne choroby zawodowe Wielkopolan, w 2020 roku na terenie województwa stwierdzono też 21 przypadków pylicy płuc i 17 przypadków chorób zakaźnych i pasożytniczych, wśród których przeważała borelioza (14 przypadków). Te ostatnie stwierdzano głównie wśród rolników i leśników, jako że jest to teren procentowo wysoko zalesiony i rolniczy. 

W poprzednim roku najwięcej przypadków chorób zawodowych odnotowano w powiecie poznańskim, gnieźnieńskim i kolskim i było to odpowiednio 45, 14 i 10 osób – wyjaśnia Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy poznańskiej WSSE. - W tym roku do początku lipca, w województwie wielkopolskim stwierdzono 68 przypadków choroby zawodowej – dodaje. 

 

Choroby zawodowe Wielkopolan. Na co chorują nauczyciele?

Nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe. Choć zdalne nauczanie zmniejszyło ryzyko np. nadwyrężania głosu, to wzmogło inne problemy – np. z wadami postawy lub wynikające z większego stresu. W 2017 r. współczynnik zapadalności na choroby zawodowe na 100 tys. pracujących nauczycieli wynosił 20,7 (przy ogólnym współczynniku dla wszystkich branż 12,7), a rok wcześniej 17,9 (ogólny – 14,3). Statystyki Instytutu Medycyny Pracy pokazują, że problemy z narządami głosu, spowodowane ich nadmierny wysilaniem, stanowią zdecydowaną większość schorzeń zawodowych, z jakimi borykają się nauczyciele (ok. 96% proc. proc. przypadków).

Najczęstsze to powstawanie guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych oraz niedowład mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe. To jednak niejedyne bolączki, jakie mogą trapić nauczycieli. Praca na stojąco, w ciągłym stresie, a nierzadko hałasie nie pozostała obojętna dla zdrowia. Wiele też zależy od przedmiotu, jakiego naucza dana osoba i stylu prowadzenia zajęć. Nie mniej istotne są dolegliwości ze strony układu nerwowego – praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nerwice czy choroby psychosomatyczne to efekt stresu, jakiego doświadczają nauczyciele. Istnieją obawy, że pandemia mogła go dodatkowo pogłębić. Niektóre badania porównują poziom stresu w zawodzie nauczyciela nawet do tego, który odczuwają kontrolerzy lotów czy lekarze. Sprawia on, że nauczyciele są mocno zagrożeni wypaleniem zawodowym.

Choroby zawodowe Wielkopolan. Zdalnie czyli zdrowiej?

Niekoniecznie. 

- Jeśli chodzi o hałas to rzeczywiście praca z domu to mniejsza uciążliwość, bo masz ciszę przed monitorem – wyjaśnia nauczycielka w jednej z gostyńskich podstawówek. Podkreśla jednak, że zmiany pomiędzy nauczaniem stacjonarnym a zdalnym w sensie nadwyrężania narządu głosu nie ma wielkiej. - Bo tu nie chodzi o natężenie głosu a o samo mówienie w ogóle, kilka godzin dziennie ciągłego mówienia – dodaje.

- Hałas w szkole to ciężki temat – potwierdza innych nauczyciel z gminnej podstawówki. 

Decybele w budynku są naprawdę wysokie w czasie przerw, zwłaszcza gdy przerwy są wewnątrz. Faktycznie, na „zdalnym” słuch odpoczywa.

 - Ale jak 5 czy 6 godzin siedzisz i mówisz w klasie czy do komputera to gardło „siada” tak czy tak – podkreśla.  

Inne choroby zawodowe wielkopolskich nauczycieli? Z pewnością obciążenie nadgarstków.

- Jeśli prowadzisz zdalne nauczanie to (zwłaszcza nauczyciele matematyki, gdzie są znaki specjalne) albo pisze się za pomocą myszki ( co jest manualną katorgą) albo na tabletach graficznych – wyjaśnia anonimowa rozmówczyni, nauczycielka matematyki.

Dodaje też, że nauczyciele często nie czekali na dofinansowanie, kupowali swój sprzęt by móc sprawniej pisać na lekcjach. Kolejną „bolączką” kadry pedagogicznej jest wzrok. W większości przypadków ich wzrok się  pogorszył przy nauczaniu online, bo spędzali kolejne godziny przed monitorem: to nie było tylko prowadzenie zajęć, ale i sprawdzanie, przygotowanie do lekcji czy pisanie sprawozdań i dokumentacji.

 

Choroby zawodowe Wielkopolan. Będą urlopy zdrowotne?

Czy oznacza to, że możemy się spodziewać od nowego roku szkolnego nawału wniosków o urlop zdrowotny? Mało prawdopodobne, ponieważ od dłuższego czasu wcale nie jest tak łatwo go dostać. Nauczyciel musi złożyć wniosek do dyrektora placówki i czekać na komisję i orzecznictwo lekarskie, wykazać się nie tylko stażem pracy ale i udokumentowaną historią choroby. Trzeba też pamiętać, że okres urlopu jest „bezskładkowy”, otrzymuje się jedynie podstawę wynagrodzenia i taka przerwa w pracy może również zahamować ścieżkę zawodową nauczyciela, a tym samym jego awans. 

 

Zgodnie z art. 2351 Kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanymi "narażeniem zawodowym".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy