Reklama

Największa instytucja kultury ma nowego szefa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. miasta Kalisz

Największa instytucja kultury ma nowego szefa - Zdjęcie główne

Od 1 września największą instytucją kultury Miasta Kalisza pokieruje Ruben Silva. Wcześniej obowiązki te pełnił Paweł Kotla | foto arch. miasta Kalisz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 września największą instytucją kultury Miasta Kalisza - Filharmonią Kaliską - pokieruje Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia.

Filharmonia Kaliska z nowym dyrektorem

Przez ostatnie 10 miesięcy obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej pełnił Paweł Kotla.

- Chciałbym serdecznie podziękować panu Pawłowi Kotli, który przeprowadził Filharmonię Kaliską przez trudny okres. Gratuluję wspaniałego koncertu w ramach Święta Rzeki Prosny. Pan Kotla wsparł naszą jednostkę organizacyjnie i artystycznie. Mam nadzieję, że to nie koniec współpracy z Miastem i nasi mieszkańcy będą mogli jeszcze zobaczyć Pana na scenie - mówił w ostatnim dniu sierpnia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

- Pandemia i okres obostrzeń z nią związanych był bardzo trudny, ale pan Kotla znalazł na to sposób: koncerty online, wydanie płyty, która ma świetne recenzje i, w szczególności, ostatni koncert - Kapela ze Wsi Warszawa z orkiestrą symfoniczną. Należy się Panu wielki szacunek i podziękowania za pracę, bo wiemy, ile serca wkładał Pan w każdy projekt - podkreślił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Dyrektor Paweł Kotla zaznaczył, jak wiele udało się zrealizować w trudnym dla kultury czasie pandemii:

- Cieszę się, że w trudnym czasie pandemii mogłem być w Kaliszu, dbać o muzyków, którym my dyrygenci zawdzięczamy najwięcej. Dokonaliśmy inwestycji, podnieśliśmy majątek instytucji o 300 tysięcy złotych, zakupiliśmy nowe smyczki, futerały, pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Kultury. Co szczególnie cenne, mogliśmy mieć nadal kontakt z publicznością. Udało się zdobyć środki z Ministerstwa Kultury, nagrać dwie płyty, które zebrały znakomite recenzje od Kanady aż po Polskę - podsumował Paweł Kotla.

Od 1 września Filharmonią Kaliską pokieruje Ruben Silva.

Ruben Silva karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach dyrygenckich, zdobywając nagrody. W 2012 roku za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Związany był m.in. z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, a ostatnio - Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

- Chciałbym wyrazić radość, że jestem w Kaliszu, wygrałem konkurs. Przede mną 5 lat. To wyzwanie, któremu chciałbym sprostać z radością. Tęskniłem za Kaliszem. Gdy nadarzyła się okazja, zdecydowałem się i była to bardzo dobra decyzja. Bardzo cenię to, że władze miasta - panowie prezydenci są tak uprzejmi i przyjęli mnie serdecznie. Widać, że kochają filharmonię - powiedział Ruben Silva.

Nowy dyrektor zapowiada różne rodzaje muzyki, nie tylko poważnej. W filharmonii zagości muzyka filmowa, oratoryjna, musicalowa, a także pop, operetka, a być może nawet festiwale operowe, wokalne.

Ruben Silva zamierza położyć nacisk na polskich kompozytorów i kultywować każdy rodzaj dobrej muzyki. Realizację własnych planów koncertowych rozpocznie od stycznia. Do grudnia w Filharmonii Kaliskiej będzie obowiązywał ustalony wcześniej repertuar.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy