Reklama

Moneta i banknot kolekcjonerski "Mikołaj Kopernik". Kolejka przed NBP w Poznaniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tłumy ludzi zgromadziły się przed Narodowym Bankiem Polskim w Poznaniu. Powodem była chęć kupienia monety oraz banknotu kolekcjonerskiego "Mikołaj Kopernik".

To prawdziwa gratka dla numizmatyków. 9 lutego Narodowy Bank Polski wyemitował monetę oraz banknot kolekcjonerski "Mikołaj Kopernik".

Ile sztuk monet i banknotów "Mikołaj Kopernik" zostanie wyprodukowanych?

Moneta ma zostać wyemitowana w nakładzie do do 7.000 sztuk i będzie dostępna w cenie 950 zł.

- Moneta o nominale 50 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief. Moneta zawiera dodatkowy element - wklejkę bursztynową - wyjaśnia NBP.

Rewers monety przedstawia fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie i wizerunek promieni słonecznych. Został umieszczony także wizerunek Układu Słonecznego z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”.

- Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Banknot o wymiarach 150 x 77 mm zostanie wyemitowany w nakładzie do 100.000 sztuk. Będzie można go nabyć w cenie 160 zł - podaje w komunikacie NBP.

Na stronie przedniej banknotu widzimy wizerunek astronoma - tzw. portret toruński. Na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, a w tle wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Banknot ma najbardziej zaawansowane zabezpieczenie na świecie. Jest umieszczone w lewym dolnym rogu - zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, które przedstawia układ heliocentryczny. 

Monety i banknoty z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Moneta i banknot zostały wyemitowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w tym roku.

- Ten wielki Polak był wybitnym astronomem, twórcą teorii heliocentrycznej, lekarzem, ekonomistą - autorem jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza (gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy), wiernym poddanym polskich królów - obrońcą Olsztyna przed Krzyżakami - tłumaczy NBP.

Najważniejszym dziełem Kopernika jest praca „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). 

Gdzie można zakupić monetę i banknot "Mikołaj Kopernik"?

Monetę i banknot kolekcjonerski "Mikołaj Kopernik" można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Banknot i monetę będzie można także obejrzeć podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w Toruniu w dniach 19-21 lutego 2023 roku. Kongres jest kulminacyjnym momentem obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy