Reklama

Media solidaryzują się z TVN. Zobacz reportaż "Siła kłamstwa"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kadr z reportażu TVN24 "Siła kłamstwa"

Media solidaryzują się z TVN. Zobacz reportaż "Siła kłamstwa" - Zdjęcie główne

foto Kadr z reportażu TVN24 "Siła kłamstwa"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Mediów Lokalnych przyłącza się do protestu mediów dotyczącego postępowania wdrożonego przeciwko TVN przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie emisji przez tę stację reportażu “Siła kłamstwa”, autorstwa Piotra Świerczka.  

Wyemitowany przez TVN i TVN24 we wrześniu 2022 roku reportaż Piotr Świerczka - „Siła kłamstwa” - dotyczył ustaleń podkomisji Antoniego Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej. 

W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej - czytamy w oświadczeniu stacji.

Pod koniec grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wszczęła postępowanie w sprawie ukarania TVN-u za emisję reportażu. Skargę do KRRiT złożył Antoni Macierewicz. 

Postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu - brzmi komunikat KRRiT. 

Do decyzji o wszczęciu postępowania odniosła się redakcja TVN i TVN24. 

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych - czytamy w oświadczeniu TVN i TVN24. - W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.

Na znak solidarności ze stacją TVN kilkadziesiąt redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału "Siła kłamstwa".  

Do protestu dotyczącego postępowania wdrożonego przeciwko TVN przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przyłącza się także Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, do którego należą m.in. portale: zwielkopolski24.pl, jarocinska.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, zpleszewa.pl oraz krotoszynska.pl.

“Wolność wypowiedzi i brak cenzury są jednym z fundamentów demokratycznego państwa. Nie wolno ich tłumić metodami administracyjnymi. Od rozstrzygania sporów w sprawach dotyczących mediów są niezależne sądy” - oświadczył zarząd Stowarzyszenia.

Reportaż „Siła kłamstwa” można zobaczyć TUTAJ 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy