Reklama

Media i obywatele mają prawo oceniać prezydenta. Oświadczenie Izby Wydawców Prasy

Opublikowano:
Autor:

Media i obywatele mają prawo oceniać prezydenta. Oświadczenie Izby Wydawców Prasy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Oświadczenie Izby Wydawców Prasy

„Tak, jak Prezydent ma konstytucyjne prawo ułaskawiania, zgodnie z własną oceną każdego przypadku, tak prasa i obywatele mają prawo oceny słuszności i zasadności korzystania z tej prezydenckiej prerogatywy” – pisze w dzisiejszym (9 lipca) oświadczeniu Izba Wydawców Prasy.

 

Sprawa dotyczy prezydenckiego ułaskawienia osoby skazanej za przestępstwa seksualne. „Ze zdumieniem więc obserwujemy ostatnie bezprecedensowe ataki na dziennik „Fakt” (…) po publikacji na ten temat” – czytamy.

 

Media ujawniły, że kończący kadencję i ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda ułaskawił mężczyznę skazanego za pedofilię. Stało się to na prośbę jego rodziny, w tym pokrzywdzonej córki. Publikacja w szczycie kampanii wybprczej wywołała prawdziwą burzę. Tym bardziej, że o sprawie pisał m.in. „Fakt”. Do sporu, jakie powstały wokół tej sprawy, odniosła się m.in. Izba Wydawców Prasy.

Całe oświadczenie można przeczytać poniżej:

 

Izba Wydawców Prasy nie może przyglądać się obojętnie coraz częstszym atakom polityków na środki społecznego przekazu. Rolą mediów jest przecież m.in. kontrolowanie działań władzy i informowanie opinii publicznej o zaobserwowanych nieprawidłowościach, nadużyciach czy – po prostu – o sprawach mogących interesować czytelników, słuchaczy czy widzów. To oni sami decydują, czy kupować dany tytuł lub oglądać dany program telewizyjny.

Ze zdumieniem więc obserwujemy ostatnie bezprecedensowe ataki na dziennik „Fakt” (wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska) po publikacji na temat ułaskawienia osoby skazanej za przestępstwa seksualne.

Tak, jak Prezydent ma konstytucyjne prawo ułaskawiania, zgodnie z własną oceną każdego przypadku, tak prasa i obywatele mają prawo oceny słuszności i zasadności korzystania z tej prezydenckiej prerogatywy. Podobnie, wszystkie materiały prasowe również podlegają ocenie, przy czym musi ona być dokonywana w odpowiedni sposób, zgodny ze standardami rzetelności zawodowej, etyki i kultury.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań stanowiących atak na dziennikarzy i wydawców. W przypadkach naruszenia prawa, godności czy publikowania nieprawdy, można podjąć odpowiednie środki prawne. Szkalowanie, obrażanie, poniżanie i inne tego typu działania, uznajemy za naganne. W państwie prawa nie ma dla nich miejsca i powinny być z całą stanowczością potępiane.

Zarząd Izby Wydawców Prasy.

 

 

IWP działa od 2003 roku. Jej prezesem jest Bogusław Chrabota. IWP jest ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego, która skupia podmioty prowadzące działalność związaną z wydawaniem i kolportażem prasy.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE