Reklama

Mały ZUS dla przedsiębiorców - tak, ale nie bez konsekwencji

Opublikowano:
Autor:

Mały ZUS dla przedsiębiorców - tak, ale nie bez konsekwencji  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę mogą ponownie skorzystać z ulgi w rozliczeniach z ZUS-em. Tak zwany „Mały ZUS” to niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

 

 

Tego typu ulga to propozycja dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Nie dotyczy ona składki zdrowotnej.

 

 

 

Osoby, które w ubiegłym roku nie korzystały z tej formy zniżki powinny to zgłosić do środy - 8 stycznia do ubezpieczeń społecznych z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

 

 

Z kolei ci, którzy w 2019 roku wykorzystali ulgę i chcą w tym roku także to zrobić, muszą złożyć jedynie formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek.

 

 

 

Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. - odpowiednio w terminie do 10 lub 15 lutego.

 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca jednak uwagę, że korzystanie z ulg ma swoje konsekwencje.

 

 

- Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. „Małego ZUS” lub innych ulg, powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń, m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego - mówi Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS-u.

 

 

 

 

Z danych ubezpieczyciela wynika, że do „Małego ZUS” przystąpiło w 2019 roku ponad 133 tysiące przedsiębiorców.

 

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać ulgę?

 

Przychody przedsiębiorcy z poprzedniego roku nie powinny przekraczać trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Na przykład w 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2.250 zł, a trzydziestokrotność tej kwoty to 67.500 zł. Z „Małego ZUS” może skorzystać przedsiębiorca, który prowadził działalność przez cały 2019 rok i w tym czasie osiągnął przychody niższe niż 67.500 zł.

 

 

Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.

 

 

Aby skorzystać w danym roku z „Małego ZUS”, należy prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

 

 

Do „Małego ZUS” nie mają prawa nowi przedsiębiorcy, bo jeden z warunków to prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni. Oni na starcie mogą jednak skorzystać z innych możliwości: półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz dwuletniego okresu składek preferencyjnych. Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „Mały ZUS”.

 

 

Informacje o warunkach korzystania z „Małego ZUS” i zasady wyliczania nowych składek można znaleźć na www.zus.pl
 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE