Reklama

Reklama

Lekarze muszą wystawiać e-skierowania. Jak to działa?

Opublikowano: pt, 8 sty 2021 14:51
Autor:

Lekarze muszą wystawiać e-skierowania. Jak to działa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wielkopolska. E-skierowanie. Od dzisiaj (8 stycznia 2021) lekarze obowiązkowo będą musieli korzystać z e-skierowań. Rozwiązanie ma pomóc skrócić kolejki od lekarzy specjalistów.

 

 

Już od dzisiaj (8 stycznia) lekarze z przychodni oraz poradni finansowanych przez NFZ będą musieli wystawiać e-skierowania. Pomysł nie jest wcale nowy, ponieważ już w październiku 2019 roku rozpoczęły się pierwsze pilotażowe działania tego systemu, z którego przez rok korzystała ponad połowa placówek w Polsce. Od teraz będzie korzystała każda.

 

Celem wprowadzenia obowiązkowych e-skierowań jest skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów. Teraz do zapisu na wizytę w poradni specjalistycznej wystarczą jedynie podany przez telefon 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL.

Warto pamiętać, że z e-skierowaniem możemy zapisać się tylko do jednej placówki.

 

Jak działa e-skierowanie?

Działanie tego systemu jest bardzo podobne do działającej już od pewnego czasu e-recepty. Informacje o wystawionych skierowaniach pacjenci beda otrzymywać drogą elektroniczną za pomocą e-maila lub SMS-a.

Aby odebrać e-skierowanie można tradycyjnie odebrać wydruk informacyjny poradni, ale można to również zrobić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta - należy tam podać adres e-mail oraz numer telefonu. Gdy to zrobimy, otrzymamy SMS z czterocyfrowym kodem lub e-mail z plikiem PDF.

 

 

 

 

- Z e-skierowaniem o wiele prostsze stanie się zapisanie na zlecone świadczenie medyczne. Wystarczy zadzwonić do poradni podając numer PESEL oraz kod skierowania. Nie trzeba już osobiście zjawiać się w placówce. Tym bardziej, że znika obowiązek dostarczenia papierowego druku w ciągu 14 dni od rejestracji - czytamy w komunikacie Zespołu Komunikacji Społecznej.

 

Nadal jednak będzie możliwość przyjścia do poradni i zapisania się osobiście. W takim przypadku pacjent będzie musiał podać kod e-skierowania z numerem PESEL lub pokazać plik PDF na telefonie.


E-skierowania będą obowiązkowo wystawiane na:

  • świadczenia specjalistyczne (z wyjątkiem logopedii),
  • leczenie szpitalne,
  • badania medycyny nukleranej,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • badania endoskopowe,
  • badania echokardiograficzne płodu.
 

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Konto można założyć na stronie www.pacjent.gov.pl i klikając przycisk „Zaloguj sie”. Następnie wybieramy jedną z dostępnych opcji:

  1. Profil zaufany,
  2. e-dowód,
  3. bankowość internetowa, jeśli bank daje taką opcję.
 

Po zalogowaniu wchodzimy w „Moje konto” i wpisujemy tam numer telefonu i/lub adres e-mail, a następnie zapisujemy. Od tego momentu skierowania będą przychodzić SMS-em lub na naszą skrzynkę mailową. W ten sposób będziemy mieli również dostęp do przebiegu naszego dotychczasowego leczenia oraz skierowań, zwolnień i recept.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.