Koszt budowy tężni solankowej na Błoniach w Krotoszynie to około 1,1 mln zł. Inwestycja była finansowana z dwóch źródeł - preferencyjnej pożyczki Jessica 2 oraz dotacji w kwocie 250 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Warto zaznaczyć, że budowa krotoszyńskiej tężni to pierwszy z trzech etapów całości zadania, w skład którego wchodzi również przebudowa Promenady oraz Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Kobierskiej w Krotoszynie. Dlatego też odpowiadając na, co prawda nieliczne, ale pojawiające się głosy, pragniemy wyraźnie podkreślić, że pozyskane przez nas środki zewnętrzne wspierające te inwestycje nie mogły zostać wykorzystane w żaden inny sposób - wskazują władze Krotoszyna.
Przetarg na budowę tężni solankowej wygrała firma WIL BUD Huberta Kowalskiego z Kobylina.
Choć oficjalny odbiór inwestycji nastąpił w grudniu, to tężnia solankowa na krotoszyńskich Błoniach zaczęła działać dopiero teraz.
Obiekt ten ma liczne właściwości lecznicze. Tężnia zostanie uruchomiona po okresie zimowym - podkreślały wówczas władze Krotoszyna.
Godziny funkcjonowania tężni solankowej w Krotoszynie
Teraz - z początkiem wiosny - tężnia solankowa na krotoszyńskich Błoniach została uruchomiona.Obiekt będzie działał przez 7 dni w tygodniu, w określonych godzinach:
- poniedziałek - piątek w godz. 12.00 - 18.00
- sobota - niedziela w godz. 10.00 - 19.00
Solanka zasilająca tężnie pochodzi ze źródeł solankowych i posiada przebadany skład. Co do zasady działania, solanka doprowadzona jest na najwyższy poziom konstrukcji drewnianej tężni, po czym swobodnie spływa w dół - po wypełnieniu z gałązek tarniny. Zabieg taki powoduje rozbijanie kropel spływającej solanki i prowadzi do jej parowania - wskazują władze Krotoszyna.
Obiekt ma być dostępny w sezonie wiosna - jesień.
Co do zasady, obiekty tego typu korzystnie wpływają na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działają stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężniach są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Krotoszyńska tężnia, wraz z otoczeniem, z założenia stanowić ma przyjazne miejsce odpoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - informują władze miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.