Kierowca autobusu - co widać na nagranym materiale wideo - mimo pulsującego światła wjechał na przejazd kolejowo-drogowy. Zatrzymał się przy torach, już pod opadającą rogatką. To spowodowało uruchomienie urządzeń bezpieczeństwa i ograniczenie prędkości pociągów do 20 km/h. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło 19 października na przejeździe w Patrzykowie (gm. Kramsk).
Każdy wjazd pod opadające rogatki - nawet przy niewielkiej prędkości pociągów - to narażenie życia i zdrowia, a także powodowanie realnego zagrożenia dla osób znajdujących się w pociągu i w obrębie przejazdu. Dlatego nagranie zdarzenia z 19 października br. zostało zabezpieczone i przekazane policji, która prowadzi dalsze czynności - relacjonuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..
Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Kierowca nie przewoził pasażerów, a uszkodzone rogatki zostały naprawione po około 2 godzinach.
"Nie ryzykuj na torach" - apelują kolejarze w ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd"
Nie ryzykuj na torach, posłuchaj głosu rozsądku! - apelują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd".
W ramach projektu, przeprowadzane są działania, które mają na celu podnieść świadomość konsekwencji bagatelizowania przepisów. To m.in. warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, akcje prewencyjne na przejazdach kolejowo-drogowych, spotkania w szkołach i przedszkolach. Projekt obejmuje także edukacyjne działania medialne - z ostatnią serią spotów, skupiających się na motywowaniu kierowców do odpowiedzialnych zachowań przed przejazdami.
Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność, upewnić się, że nie zbliża się pociąg i przestrzegać przepisów, które zapewniają bezpieczne pokonanie torów - podkreśla Radosław Śledziński. - Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami - to realne zagrożenie życia i zdrowia - przestrzega.
Jeśli już w takiej sytuacji się znajdziemy, należy jak najprędzej opuścić przejazd i wyjść poza rogatki, korzystając z informacji na Żółtej Naklejce.
Żółte Naklejki PLK umieszczone są na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych, po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda Żółta Naklejka zawiera indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112 przeznaczony do zgłoszeń dotyczących zagrożenia życia i zdrowia oraz numer techniczny, z którego należy korzystać np. w przypadku stwierdzenia ewentualnych usterek urządzeń przejazdowych - wyjaśnia przedstawiciel PKP.
Zaznacza, ze zgłoszenia z wykorzystaniem Żółtej Naklejki pozwalają operatorom numeru 112 określić, gdzie konieczne jest wezwanie pomocy.
Pozwalają także na szybki kontakt z kolejarzami, którzy w przypadku zagrożenia mogą wstrzymać ruch pociągów na linii - podaje Radosław Śledziński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.