Reklama

Kiedy na zakupy? Jak przypadają niedziele handlowe w 2021 roku?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy na zakupy? Jak przypadają niedziele handlowe w 2021 roku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Jak często w 2021 roku uda nam się wyrwać na zakupy w niedzielę? Nowy rok, póki co, nie będzie sprzyjał amatorom zakupów - to kolejny rok, w którym obowiązywać będą ograniczenia w handlu w niedzielę.

 

 

 

 

Kiedy uda nam się zrobić niedzielne zakupy? Jeśli rząd nie ulegnie i nie zawiesi tego przepisu na czas pandemii - w 2021 r. niedzielny handel w pełnym wymiarze będzie bardzo ograniczony i możliwy (podobnie jak w roku minionym) podczas siedem wskazanych niedziel.

 

Pierwsza niedziela handlowa - zgodnie z ustawą - przypadnie 31 stycznia. Kolejne okazje do niedzielnych zakupów będziemy mieli w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

 

Niedziele handlowe w 2021 r.:

  • 31 stycznia 2021 r.,
  • 28 marca 2021 r.,
  • 25 kwietnia 2021 r.,
  • 27 czerwca 2021 r.,
  • 29 sierpnia 2021 r.,
  • 12 grudnia 2021 r.,
  • 19 grudnia 2021 r.

Zniesienie zakazu handlu jest możliwe?

Rządzący rozważają różne scenariusze dotyczące zakazu handlu w niedziele. Możliwe, że ten przepis zostanie poluzowany. Jakie warianty są obecnie brane pod uwagę?

Rząd poważnie rozważa tymczasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele. Zawieszenie przepisów w tym zakresie mogłoby potrwać nawet do końca trwania pandemii. Jest to jednak bardzo radykalne rozwiązanie. Rząd myśli też o tym, by po prostu wprowadzić jedną, dodatkową niedzielę handlową w grudniu (aktualnie w 2021 r. są to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia). Konsultacje i negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. Na efekty musimy poczekać.

Niedziele handlowe - zakupowa rewolucja

Zakaz handlu został wprowadzony w 2018 r., a zakupowa rewolucja nastała dokładnie w pierwszą niedzielę marcową, kiedy niemal wszystkie sklepy zostały zamknięte. Początkowo była tylko jednak niedziela niehandlowa, ale z biegiem lat przepisy były rozszerzane i sukcesywnie zaostrzane. W 2019 roku zakupy można było robić w jedną niedzielę w miesiącu. Punkt kulminacyjny przypadał w 2020 roku, kiedy to łącznie przypadało zaledwie siedem niedziel handlowych. Podobnie będzie w 2021 r. Terminy niedziel, w które będzie można zrobić zakupy są ściśle powiązane z takimi wydarzeniami, jak święta kościelne czy rozpoczęcie bądź zakończenie roku szkolnego.

Co z marketami Dino? Będą czynne w niedzielę?

Na to miałyby wskazywać kroki podjęte przez zarząd firmy w sierpniu 2020 r. Wtedy spółka poinformowała w najnowszym raporcie o rejestracji zmiany w swoim statucie, w poznańskim sądzie. Wywodząca się z Wielkopolski sieć marketów Dino od lat rośnie w siłę, stawiając czoła głównie zagranicznej konkurencji, z Biedronką na czele.

Latem spółka Dino zarejestrowała siedem nowych rodzajów działalności. Wśród nich jest niewzbudzająca kontrowersji „działalność usługowa wspomagająca transport lądowy”. Znacznie ciekawszą stanowi „pozostała działalność pocztowa i kurierska”. Już samo określenie „pozostała” oznacza, że Dino raczej nie zamierza stać się bezpośrednim konkurentem np. Poczty Polskiej. Może być jednak konkurentem np. sieci sklepów Żabka, gdzie można odbierać niektóre przesyłki. Spółka Dino w ten sposób staje się placówką pocztową, a to pozwala jej na legalną działalność w każdą niedzielę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE