Reklama

Kask czy odblaski? A może jedno i drugie. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć wsiadając na rower i za co możesz dostać mandat

Opublikowano: pon, 2 maj 2022 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon rowerowy w pełni. Coraz ładniejsza pogoda zachęca do zastępowania samochodu dwoma kółkami. Jest to na pewno tańsze, ale i bardziej ekologiczne rozwiązanie. Są jednak pewne zasady, o których nie powinniśmy zapominać, jeżeli nie chcemy, aby nas taka przejażdżka słono kosztowała.

Przejażdżki rowerowe to także bardzo dobry sposób na rodzinne spędzanie czasu. To doskonała alternatywa do komputera, sprzed ekranów, których ciężko oderwać dzieci. Na szczęście większość z nich wciąż lubi korzystać z przyjemności, jaką daje jazda na dwóch kółkach.

Wybierając się na rower, warto jednak pomyśleć o kilku podstawowych elementach, które sprawią, że przede wszystkim będziemy bezpieczni i nie nie będziemy łamać przepisów obowiązującego prawa. O czy mowa? Sprawdźcie.

Pierwsza samodzielna wycieczka. Ile lat musi mieć dziecko?

Przede wszystkim rodzice powinni mieć świadomość, że dzieci, które nie ukończyły 7 lat, nie mogą same podróżować. Jak wyjaśnia sierż. sztab. Łukasz Kędziora, z biura prasowego KWP w Poznaniu, za pozostawienie jadącego na rowerze dziecka bez należytej opieki grozi mandat w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Na ulicach można spotkać dużo rodzin na wspólnych wyprawach rowerowych. Należy tu przypomnieć kilka istotnych zasad odnośnie dzieci na rowerze. Jeżeli nasza pociecha nie ukończyła jeszcze 7 lat, może jechać po chodniku, ponieważ jest traktowana wtedy jako pieszy. W takiej sytuacji musi być pod opieką swojego opiekuna. Trzeba zaznaczyć, że w takiej sytuacji opiekun wcale nie musi również korzystać z roweru, może być to osoba piesza, na przykład tata idący za dzieckiem na rowerze.

Ponadto, jak dodaje, sierż sztab. Łukasz Kędziora, dziecko do 7 roku życia może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku, które zapewnia mu bezpieczną jazdę. Naruszenie przepisu dotyczącego przewożenia dziecka w specjalnym siodełku jest karane mandatem karnym w wysokości 50 zł.

Nie obowiązkowy, ale bardzo zalecany kask

Policja wyjaśnia, że noszenie ochraniacza na głowę, czyli kasku, nie jest w Polsce obowiązkowe, a za jego brak nie grozi nam żaden mandat. Pamiętać jednak należy, że zwiększa on nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. W sytuacji, kiedy dojdzie do jakiegoś zdarzenia z udziałem rowerzysty, może on nawet uratować życie.

Kask nie tylko zabezpieczy naszą głowę, ale i twarz oraz odcinek szyjny kręgosłupa. Poza zdrowotnym aspektem kask chroni naszą głowę przed słońcem, a z racji znajdujących się tam otworów nie dojdzie do przegrzania. Kupując kask, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które nie tylko wpływają na komfort jego użytkowania, ale i mają znaczące wpływ na nasze bezpieczeństwo. Kask rowerowy powinien osłaniać całą głowę, od brwi do potylicy, nie może być ciasny, ale też i zbyt luźny. Przy zakupie zawsze warto poradzić się sprzedawcy i wspólnie dobrać odpowiedni kask. Pomimo iż przepisy obowiązujące w Polsce nie wymagają od nas noszenia kasków, policjanci polecają, by się w nie zaopatrzyć i zakładać przed każdą wycieczką rowerową.

Wybierając się na przejażdżki, pamiętajmy, aby, gdzie tylko jest to możliwe, korzystać ze ścieżek rowerowych. W innym przypadku zjeżdżamy na pobocze drogi. Funkcjonariusz z biura prasowego KWP w Poznaniu przypomina jednak, że ogólne przepisy zezwalają rowerzystom na jazdę po chodniku w sytuacji, kiedy na mamy do czynienia ze złymi warunkami atmosferycznymi jak śnieg, silny wiatr czy mgła.

Jazda na niesprawnym rowerze czy po alkoholu. Taka przejażdżka może nas słono kosztować

Przed wyprawą rowerową, sprawdźmy wyposażenie naszego jednośladu. Obowiązkowo nasz jednoślad musi posiadać co najmniej jedno światło barwy białej z przodu oraz co najmniej jedno światło czerwone z tyłu. Poza oświetleniem nasz rower powinien posiadać co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sprawny dzwonek. Warto też pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Sierżant sztabowy Łukasz Kędziora przyznaje, że im więcej elementów odblaskowych, włączając w to też kamizelki odblaskowe, tym lepiej.

Na początku tego roku uległ zmianie taryfikator mandatów. Powinien on zainteresować także cyklistów, ponieważ zmieniły się również kwestię dotyczące tych uczestników ruchu drogowego.

Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości grozi mandat 2500 zł. Poruszając się rowerem po ścieżkach rowerowych, należy pamiętać, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Nierespektowanie tego przepisu grozi mandatem 100 zł. Podczas poruszania się na rowerze pamiętajmy, aby nie korzystać z telefonu, całą uwagę skupmy na jeździe. Nie podczepiajmy się innych pojazdów, nie wsiadajmy na rower po alkoholu, stosujmy się do znaków drogowych, które obowiązują również rowerzystów. Każdy zamiar skrętu lub zmiany kierunku jazdy sygnalizujmy z odpowiednim wyprzedzeniem ręką.

Jeżeli będziemy jechali rowerem, który nie posiada żadnego elementu obowiązkowego wyposażenia (hamulec, dzwonek, światło), musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu, w wysokości, od 20 do nawet 500 złotych, ponieważ policja można uznać, że nasz jednoślad jest niesprawny. Natomiast za trzymanie telefonu przy uchu podczas jazdy grozi nam mandat wysokości 200 zł. Podobna kara finansowa czeka miłośników jazdy obok siebie, w przypadku, kiedy taki zachowanie będzie utrudniało poruszanie się innym uczestnikom ruchu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy