reklama

Kamień węgielny pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego wmurowany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamień węgielny pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego wmurowany - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRozpoczyna się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Pod inwestycję wmurowany został kamień węgielny - jest nim historyczna kostka brukowa, pochodząca z ulicy Ratajczaka w Poznaniu, gdzie padły pierwsze strzały podczas zwycięskiej insurekcji.
reklama

Kamień węgielny wmurowano 16 lutego - czyli w dniu 105. rocznicy rozejmu w Trewirze, kończącego zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. 

To nie marzenie, nie zapowiedź, tylko faktyczne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego - podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa. - Muzeum wkrótce powstanie i będzie ważnym miejscem dla Wielkopolan. Miejscem, z którego będzie płynął przekaz o tym, jak mądry i dobrze przygotowany przez pokolenia był czyn zbrojny, który doprowadził do zwycięstwa. 

Rozpoczyna się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 

Kamieniem węgielnym jest historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka - czyli miejsca, gdzie padły pierwsze strzały po wybuchu powstania. Kamień opatrzono mosiężną tabliczką z napisem: „Kamień Węgielny Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka w Poznaniu. Wmurowano w Poznaniu dnia 16 lutego 2024 roku”. 

reklama

Akt erekcyjny podpisali marszałek Marek Woźniak i Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które odpowiada za budowę obiektu. Dokument, wraz z kamieniem i innymi przedmiotami, zostanie wkomponowany we fragment ściany obiektu. 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie nieopodal wzgórza św. Wojciecha 

Muzeum, które ma przekazywać historię powstania w sposób nowoczesny i przystępny, powstanie na działkach przy ul. Północnej - w pobliżu wzgórza św. Wojciecha 

Trudno też wymarzyć sobie lepsze miejsce na zbudowanie takiego muzeum - miejsce pełne historii, w pobliżu którego spoczywają wielcy Polacy i zasłużeni Wielkopolanie - podkreśkił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

reklama

To największe przedsięwzięcie w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Muzeum ma skłądać się z 4 budynków - usytuowanych na powierzchni oraz części podziemnej, w której powstanie wystawa stała muzeum.

Wystawa stała będzie miała charakter narracyjny. Założono, że użyte zostaną nowoczesne narzędzia ekspozycyjne, w tym multimedia, ale najważniejsze mają być oryginalne eksponaty, autentyczni świadkowie prezentowanej historii. Opowiedziany na niej zostanie nie tylko sam zwycięski, militarny zryw powstańców, ale także jego geneza i konsekwencje dla odradzającej się po latach niewoli Polski - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

Budowa ma potrwać 30 miesięcy. Odpowiedzialną za inwestycję jest - wyłoniona w przetargu - firma Adamietz. 

reklama

Mamy świadomość, że budujemy miejsce dla przyszłych pokoleń, miejsce, które będzie strzegło historii bohaterów i wydarzeń, które zmieniły historie naszego kraju - powiedział Aleksander Grzywaczewski, przedstawiciel firmy Adamietz.

Budowa muzeum, łącznie z realizacją wystawy, pochłonie ponad 375 mln zł. To największa i najważniejsza inwestycja w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama