Reklama

Już dzisiaj zmiana czasu. Pośpimy o godzinę dłużej

Opublikowano:
Autor:

Już dzisiaj zmiana czasu. Pośpimy o godzinę dłużej  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Zmiana czasu 2018. Kiedy zmiana czasu. Już dzisiaj w nocy cofniemy wskazówki zegarów. Zmiana z czasu letniego na zimowy. 

 

 

 

Zmiana z czasu letniego na zimowy nastąpi już dzisiaj w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Tym razem pośpimy godzinę dłużej, bo zegarki przestawiamy z godz. 3.00 na godz. 2.00

 

W Polsce zmianę czasu wprowadzano już wiele razy, między innymi podczas okupacji niemieckiej, by dostosować Polskę do czasu obowiązującego w Rzeszy. Dzisiejsze reguły zmiany czasu są stosowane nieprzerwanie od 1977 roku.

 

- Stosowanie czasu letniego miało dostosować czas aktywności ludzi do światła słonecznego, Opóźnienie zimą pory rozpoczęcia pracy o godzinę, ma teoretycznie powodować mniejsze zużycie prądu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach podczas dojazdów do pracy. Jednak dotychczas nie udowodniono, żeby zmiana czasu przynosiła jakiekolwiek oszczędności, niektórzy naukowcy uważają nawet, że jest wprost przeciwnie. Już sam proces przestawiania zegarów jest kosztowny m.in. dla transportu, bankowości, systemów informatycznych, a u większości ludzi powoduje czasowe rozregulowanie zegara biologicznego - czytamy na portalu rawicz24.pl. 

 

Swego czasu Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyło projekt zakładający likwidację zmiany czasu w Polsce. Został on poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, ale został on negatywnie zaopiniowany przez rząd. Głównie z powodu sprzeczności z przepisami UE.

 

Obecnie tematem zajmuje się Komisja Europejska, która przeprowadziła ankietę. W głosowaniu wzięło udział 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Wynika z niej, że 80% Europejczyków nie chce przestawiać zegarków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE