Reklama

Jest decyzja środowiskowa na budowę kolejnego odcinka S11

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Jest decyzja środowiskowa na budowę kolejnego odcinka S11 - Zdjęcie główne

S11 | foto Archiwum GJ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał decyzję środowiskową na budowę drogi ekspresowej S11 - na odcinku Ostrów Wielkopolski - Kępno.

Kolejny odcinek ekspresówki liczył będzie 30 km. Droga zostanie zbudowana pomiędzy Ostrowem Wlkp. a Kępnem. Wydana decyzja środowiskowa obejmuje również dobudowę drugiej jezdni na istniejącej obwodnicy Kępna, w ciągu S11, o długości ok. 4,2 km. 

Jak będzie przebiegać trasa S11 na odcinku Ostrów Wlkp - Kępno?

S11 na odcinku Ostrów Wielkopolski - Kępno przebiegać będzie po terenach powiatu ostrowskiego - przez gminę Przygodzice, powiatu ostrzeszowskiego - przez gminy Ostrzeszów i Kobyla Góra, oraz powiatu kępińskiego - przez gminy Kępno i Baranów.

Początek projektowanego przebiegu wariantu 3. drogi ekspresowej zlokalizowany jest pomiędzy istniejącym rondem a przejściem górnym dla zwierząt na końcu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. W miejscu istniejącego ronda przewidziano budowę pierwszego z sześciu węzłów - Przygodzice.

Następnie trasa przebiegać będzie w kierunku południowym i południowo-wschodnim, przez teren leśny, omijając miejscowość Antonin po stronie wschodniej. W dalszej części przebieg wariantu 3. zmienia się na południowo-zachodni, przekraczając tym samym istniejącą linię kolejową nr 272.

Na terenie gminy Przygodzice po stronie zachodniej istniejącej linii kolejowej, tuż za miejscowością Antonin, przewiduje się budowę drugiego węzła drogowego - Antonin. Tuż przed granicą administracyjną powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego trasa ponownie zmienia kierunek na południowy, mijając po stronie zachodniej miejscowości Niedźwiedź, Kozły oraz Bledzianów. Wariant 3 przebiega na tym odcinku głównie po terenach leśnych oraz pól uprawnych.

W rejonie miejscowości Bledzianów oraz Kozły przewidziano budowę miejsc obsługi podróżnych (MOP) po obu stronach S11. Dalej, za projektowanymi MOP-ami, trasa wiedzie w kierunku południowo-wschodnim, a następnie zmienia swój przebieg na kierunek południowy - przecinając drogę wojewódzką nr 444, gdzie zaprojektowano lokalizację trzeciego węzła o nazwie Ostrzeszów Północ.

Pomiędzy miejscowościami Bierzów i Rojów zaprojektowany będzie czwarty węzeł drogowy - Ostrzeszów Południe. Za węzłem Ostrzeszów Południe trasa w dalszym ciągu przebiega w kierunku południowo-wschodnim, a następnie - na wysokości miejscowości Rogaszyce - eska pobiegnie równolegle do istniejącej DK11.

Droga będzie włączona w istniejącą obwodnicę Kępna. Tam na przecięciu z istniejącą DK11 zaprojektowano węzeł Kępno Północ. Następnie zrealizowana zostanie dobudowa drugiej jezdni na istniejącym odcinku obwodnicy Kępna.

Kiedy będą realizowane roboty na odcinku S11?

Po opracowaniu koncepcji programowej, mając zapewnione finansowanie inwestycji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie mogła ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy - w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Ogłoszenie przetargu na budowę planowane jest w drugiej połowie 2023 roku. Natomiast roboty będą realizowane w latach 2025-2027. 

Szukują siedem odcinków S11

Droga ekspresowa S11 stanowi fragment trasy łączącej Katowice z Poznaniem, jak również element ważnego w skali kraju połączenia ze środkowym wybrzeżem Bałtyku. 

Dla siedmiu odcinków S11 w woj. wielkopolskim, prowadzone są prace przygotowawcze:

  • dla odcinków Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno uzyskano decyzję środowiskową
  • dla  odcinków Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki oraz Kórnik - Jarocin procedura wydania decyzji środowiskowej trwa
  • dla kolejnych dwóch Piła - Ujście oraz Jarocin - Ostrów Wielkopolski wnioski o wydanie decyzji planowane są do złożenia w pierwszej połowie 2023 roku.
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy