Reklama

JAROCIN FESTIWAL 2018. Motyw Rotten. Expistols ambasadorem festiwalu

Opublikowano: pt, 9 lut 2018 14:21
Autor:

JAROCIN FESTIWAL 2018. Motyw Rotten. Expistols ambasadorem festiwalu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

KULTURA: Jarocin Festiwal 2018. Organizatorzy ujawniają pierwsze gwiazdy tegorocznego festiwalu. Na początek legendarny wokalista i lider Sex Pistols.

 

Jarocin Festiwal 2018 odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal zagra znów na 4 scenach, na których zaplanowano ponad 50 koncertów.

Jedną z gwiazd będzie Johnny Rotten. - W latach 70-tych XX wieku swoją muzyką rzucił wyzwanie brytyjskiemu społeczeństwu, a jak się później okazało także globalnej kulturze, dając światu punk rocka. John ‘Johnny Rotten’ Lydon - legendarny wokalista i lider najpierw Sex Pistols, a od roku 1978 do dziś przede wszystkim Public Image Limited wystąpi w Jarocinie w specjalnej roli – informują organizatorzy.

- Głównym wydarzeniem będzie oczywiście koncert Public Image Limited (PiL) zprzekrojowym materialem z 10 albumów grupy, ale to nie wszystko.Rottenowi i jego twórczości będzie poświęcony każdy festiwalowy element – od kina,przez wystawy i spotkania, aż po książki i wystrój miasta. Wszystko to ma przybliżyć iuhonorować sylwetkę Johna Lydona na festiwalu, który w latach 80-tych XX wieku dał rodowód polskiemu punk rockowi.

Pomysłodawcy ściągnięcia expistolsa do Jarocina podkreślają, że Rotten to postać barwna i wielowymiarowa. Zagrał w kilkunastu filmach, rysuje, śpiewa, ale przede wszystkim od lat pisze ważne i odważne słowa. Potrafi zaskoczyć polityczną wypowiedzią i zadeklarować chęć występu na Eurowizji. „To postać na miarę naszych czasów i jeden z ojców tego, co chwilę później zyskało niebywałą muzyczną moc właśnie w Jarocinie – punk rocka. To będzie niezwykłe spotkanie” – mówi Michał Wiraszko, szef artystyczny Jarocin Festiwal.

Od powrotu na scenę w roku 2009 Public Image Limited występuje w najdłużejgrającym wspólnie składzie John Lydon (śpiew), Lu Edmonds (gitary), Bruce Smith (perkusja) oraz Scott Firth (bas). Lu Edmonds i Bruce Smith tworzyli grupę już w latach 80-tych.

Z rodzimych artystów – rolę Ambasadora JF’18 przyjmie Wojtek Mazolewski. Założyciel i lider zespołów Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jego muzyczna aktywność wywołała w Polsce boom na muzykę improwizowaną i przywróciła światu polski jazz w początkach XXI wieku. Jest jednym z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artystą. Wystpi w Jarocinie z programem Punk Freud Army, ale nie tylko. Rola Ambasadora to także współkreacja festiwalowych projektów specjalnych, spotkania i panele tematyczne oraz aktywności pozamuzyczne.

Festiwal już drugi rok z rzędu odbędzie się w przestrzeni miejskiej Jarocina. Naczterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciuartystów. Nie zabraknie też Rytmów Młodych – legendarnego konkursu dla debiutantów, w jury którego zasiądzie w tym roku m.in. Katarzyna Nosowska, laureatka Rytmów w roku 1992.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE