W tradycji wielkopolskiej, do wigilijnego stołu zasiada się w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie.
Jednym z najważniejszych momentów kolacji wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem, jednocześnie życząc sobie pomyślności w nowym roku. Ludzie dzielą się opłatkiem białym, natomiast czerwony wielkopolscy gospodarze dają zwierzętom.
Co w Wigilię jada się w Wielkopolsce? Typowe dania to m.in. zupa owocowa z suszonych jabłek i śliwek, kluski z makiem, śledzie w śmietanie, karp pieczony, kapusta z grochem, grzyby suszone, pierniki, makowiec. Na przestrzeni lat do tego zestawu mieszkańcy naszego regionu dołożyli m.in. barszcz z uszkami czy pierogi.
Po kolacji, oczywiście czas na prezenty. W Wielkopolsce przynosi je Gwiazdor - postać w kożuchu, z maską na twarzy, dzwonkiem w ręku i workiem z prezentami na plecach. W niektórych wioskach chodzi ich kilku, a czasami towarzyszy im gwiazdka - ubrana na biało i z dzwonkiem, zawiadamiająca o przybyciu Gwiazdora. Ten rozdaje prezenty dzieciom grzecznym i niegrzecznym - zachęcając je do poprawy w następnym roku.
Zobacz, jak Boże Narodzenie obchodzono w Wielkopolsce w latach 30-tych. W galerii znajdziecie wyjątkowe zdjęcia z tego okresu.
Źródło: regionwielkopolska.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaka Wigilia, taki cały rok, czyli świąteczne przesądy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.