Reklama

Jak będzie wyglądała polityka społeczna w Wielkopolsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak będzie wyglądała polityka społeczna w Wielkopolsce? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu przygotował i opublikował „Strategię Polityki Społecznej Województwa Wielkopolskiego do roku 2030”. Dokument wyznacza priorytety działań, które będą podejmowane przez Ośrodek, instytucje publiczne i społeczne funkcjonujące w ramach polityki społecznej w naszym Regionie.

Tworząc nową Strategię zwrócono uwagę na sytuację bytową oraz problemy, które obecnie stoją przed mieszkańcami Wielkopolski. Dzięki temu udało się wyróżnić sześć grup adresatów, które zostaną objęte szczególną opieką:

1. Osoby starsze - to grupa, której w Strategii poświęcono dość sporo miejsca. Nasze społeczeństwo się starzeje – przybywa osób starszych z obniżoną sprawnością lub wymagających szczególnej opieki. Według danych co piąta osoba, po 65. roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób po 80. roku życia.

2. Rodzina - dokumencie zwrócono uwagę na potrzebę intensywniejszego rozwoju infrastruktury placówek i usług wspierających rodzinę. Ma to związek z z widocznymi sygnałami o niekorzystnych trendach demograficznych, czy pogarszającym się stanem zdrowia psychicznego dzieci i dorosłych. Według Światowej Organizacji Zdrowia co piąty nastolatek doświadcza problemów psychicznych lub behawioralnych.

3. Osoby z ograniczoną sprawnością i ich opiekunowie - to grup silnie zagrożona wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Z danych wynika, że co ósmy mieszkaniec województwa doświadcza niepełnej sprawności, a na długotrwałe problemy zdrowotne uskarża się ponad połowa mieszkańców Wielkopolski.

4. Osoby z kręgu wysokiego ryzyka socjalnego – min. osoby ubogie, bezrobotne, uzależnione, bezdomne, opuszczające zakłady karne i inne instytucje np. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze czy Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii.Co roku wzrasta odsetek osób długotrwale korzystających z pomocy społecznej.

5. Migranci – to nowa grupa społeczna, która pojawiła się w tegorocznej strategii, ma to związek z tym, że coraz więcej osób spoza naszego kraju wiąże swoją przyszłość zawodową i rodzinną z Polską i Wielkopolską. W 2019 roku zarejestrowanych było 34 089 osób posiadających aktualnie ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce, podczas gdy w 2014 roku było to zaledwie 6 237 osób.

6. Kadra pomocy i integracji społecznej - pandemia uwypukliła kryzys, z jakim zmagają się pracownicy socjalni, zbyt niskie wynagrodzenie, nieadekwatne do wykonywanych zadań spowodowało, że brakuje chętnych osób do pracy w tym zawodzie.

Nowopowstała Strategia będzie obowiązywała do 31 grudnia 2030 roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy