Reklama

Jak będzie wyglądał sylwester 2022 w wielkopolskich miastach? Sprawdziliśmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jak będzie wyglądał sylwester 2022 w wielkopolskich miastach? Sprawdziliśmy - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak będzie wyglądał sylwester 2022 w regionie? Czy wielkopolskie miasta zorganizują imprezy dla mieszkańców z pokazem fajerwerków?

Postanowiliśmy sprawdzić, co będzie działo się w sylwestra w poszczególnych miastach w Wielkopolsce. Czy można liczyć na pokaz fajerwerków?

Co z sylwestrem 2022 w Poznaniu, Kaliszu i Lesznie?

To będzie już trzeci rok bez miejskiego sylwestra w Poznaniu. W 2020 i 2021 roku imprezy nie odbywały się - ze względu na sytuację pandemiczną.

Ostatniej nocy tego roku mieszkańcy stolicy regionu także nie pobawią się na Placu Wolności. Tym razem powodem jest trudna sytuacja finansowa miasta. Podobnie zdecydowało w tym roku wiele innych samorządów. Takie decyzje włodarze tłumaczą rosnącymi kosztami - m.in. energii i koniecznością oszczędzania. 

Warto przypomnieć, że ostatni huczny Sylwester na Rynku w Lesznie odbył się w 2016 roku. Prezydent - Łukasz Borowiak - w kolejnych latach zrezygnował z pokazu sztucznych na rynku - właśnie ze względu na oszczędności. W tym roku także ich nie będzie. 

Natomiast, w Kaliszu zaplanowano imprezę sylwestrową dla dzieci. Zabawa rozpocznie się o godzinie 16.00, 30 i 31 grudnia, na Złotym Rogu w Kaliszu. Będą animacje w domku Mikołaja, a także mini disco, które poprowadzi DJ Sławomir Janelt. Przewidziano konkursy z nagrodami. Na specjalnych stanowiskach będzie można pomalować włosy, wykonać diamentowy i metaliczny makijaż oraz kolorowe warkoczyki. Uczestnikom towarzyszyć będą Barbie i Ken. Dwudniową imprezę zwieńczy pokaz sztucznych ogni w sylwestrowy wieczór. 

Apelują: Nie strzelaj w sylwestra

Przy okazji samorządy apelują, by - przede wszystkim z troski o zwierzęta - zrezygnować z odpalania fajerwerków czy petard. Ich huk niepokoi zwierzęta, szczególnie domowe czworonogi, które przeżywają olbrzymi stres, zdarzają się im nawet ucieczki. 

Nowy Rok można powitać na wiele sposobów, zrezygnujmy z jednego z nich - tego, który przeraża naszych małych (psich, kocich, ptasich, ale nie tylko) przyjaciół. Niech ten dzień będzie dobry dla wszystkich - apeluje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

Tym samym, miasto przyłącza się do akcji "Nie strzelam w sylwestra".

Zamierzasz odpalać fajerwerki albo petardy? Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Pamiętajmy także - o czym przypomina policja - że petardy i fajerwerki, postrzegane jako jeden z elementów dobrej zabawy, mogą stać się przyczyną wielu poważnych wypadków. Są to przecież materiały pirotechniczne - w rękach nietrzeźwych ludzi, bądź dzieci mogą się stać olbrzymim zagrożeniem.

Przed zakupem petard czy fajerwerków, należy sprawdzić, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia; 
 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
 • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, wykluczające przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
 • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt  (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
 • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:

 • Wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
 • Wybuchająca nagle petarda może spowodować oparzenia oraz uszkodzenia ciała;
 • W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
 • Będąc pod wpływem alkoholu, nie należy odpalać petard;
 • Jeśli fajerwerk po odpaleniu nie eksplodował, nie należy do niego podchodzić;
 • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy.
 

Jak spędzacie sylwestra? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy