Emeryci i renciści dostaną "czternastkę". ZUS zabrał głos w sprawie terminu wypłat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Emeryci i renciści dostaną "czternastkę". ZUS zabrał głos w sprawie terminu wypłat - Zdjęcie główne
Autor: Canva | Opis: Miliony emerytów i rencistów otrzymają w tym roku dodatkowe środki w ramach czternastej emerytury.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMiliony emerytów i rencistów otrzymają w tym roku dodatkowe środki w ramach czternastej emerytury. Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza, że świadczenie z całą pewnością zostanie przekazane, okazuje się, że sam termin uruchomienia przelewów wcale nie zależy od państwowego ubezpieczyciela.
reklama

Dodatkowe świadczenie emerytalne, czyli popularna czternastka, to dodatkowy zastrzyk gtówki dla emerytów i rencistów. Wiele osób czeka na te pieniądze z niecierpliwością. Kiedy trafią na konta i w jakiej wysokości?

ZUS wypłaci „czternastki” automatycznie 

Czternasta emerytura to jedno z tych świadczeń, które nie wymaga składania wniosków. Cała procedura odbywa się w pełni automatycznie - z urzędu, a dodatkowe środki trafiają bezpośrednio na konta bankowe lub są dostarczane przez listonosza razem z podstawową emeryturą, bądź rentą. Jednak, jak się okazuje, tegoroczna czternastka nie trafi do wszystkich emerytów. 

Im wyższe świadczenie, tym mniejszy dodatek 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawowa kwota czternastej emerytury jest powiązana z poziomem minimalnego świadczenia emerytalnego. Po marcowej waloryzacji to kwota 1978,49 zł brutto, czyli około 1600 zł na rękę.

reklama

Maksymalna kwota trafi jednak wyłącznie do osób, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałych uruchomiona zostanie zasada „złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, że im wyższa wysokość emerytury lub renty, tym niższa czternastka. 

Nie wszyscy dostaną dodatkowe pieniądze

Zasada „złotówka za złotówkę” sprawia, że osobom pobierającym świadczenie w wysokości co najmniej 4828,49 zł brutto czternasta emerytura nie przysługuje. Wynika to z faktu, że po przekroczeniu tego pułapu, kwota dodatkowego świadczenia spada poniżej ustawowego progu minimalnego, który wynosi 50 zł brutto, i dodatek nie jest wypłacany. 

ZUS czeka na rozporządzenie ministerstwa

W jakim terminie planowana jest tegoroczna wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów? 

reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dodatkowe świadczenie emerytalne z całą pewnością będzie realizowane również i w tym roku. Jednak to, kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta emerytów i rencistów, zależy już bezpośrednio od rządu.

- Obecnie czekamy na właściwe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Gdy tylko dokument zostanie opublikowany, ZUS przygotuje szczegółowy harmonogram wypłat - informuje nas biuro prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ubiegłych latach dodatkowe, czternaste świadczenie trafiało na konta emerytów we wrześniu. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że również i w tym roku to właśnie wrzesień będzie miesiącem wypłat. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo