Sportowe cięcie i rąbanie drewna, czyli ekstremalne zawody dla drwali, to dyscyplina z długimi tradycjami. Mówi się, że do pierwszej rywalizacji w tym sporcie przystąpiono w 1870 roku w Tasmanii, kiedy dwaj drwale założyli się o to, który szybciej zetnie drzewo. Stawką było 50 dolarów. Ta ekstremalna dyscyplina swoje korzenie ma na Antypodach, ale również w naszym kraju jest coraz szybciej rozwijającym się sportem. Reprezentanci Polski w 2017 roku zostali drużynowymi wicemistrzami świata Stihl Timbersports, a dwa lata wcześniej pobili w tej konkurencji rekord Europy.
Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports w Jarocinie
Zawody w Jarocinie były okazją do zobaczenia pokazu ludzkiej siły, ale i możliwości sprzętu produkowanego przez Stihl. Drwale musieli wykazać się tylko sprawnością, szybkością, ale również niezwykłą precyzją. W rywalizacji wzięło udział 14 najlepszych zawodników.Zadania podzielone były na trzy rundy. W pierwszej drwale przystąpili do Underhand Chop (przerąbanie kłody, na której stoi zawodnik), Stock Saw (odcięcie krążka drewna z leżącej kłody za pomocą pilarki łańcuchowej) i Standing Block Chop (przerąbywanie stojącej pionowo kłody drewna). Druga runda składała się z konkurencji: Single Buck (odcięcia krążka drewna z leżącej kłody za pomocą piły ręcznej) oraz Springboard (zawodnicy wspinają się na kłodę, wyrąbując w niej wcześniej kieszenie, na których umieszczają deski, a następnie odrąbuje się wierzchołek kłody). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się sześciu najlepszych drwali.
Hot Saw to nazwa ostatniej konkurencji. Zawodnicy za pomocą potężnej piły mechanicznej (80 KM), której praca silnika przypomina bolid Formuły 1, odcinają z leżącej kłody trzy krążki. Z tym zadaniem znakomicie poradzili sobie dwaj reprezentanci powiatu rawickiego. Wygrał Michał Dubicki, a drugie miejsce zajął Krystian Kaczmarek. Pozostali zawodnicy zostali zdyskwalifikowani lub nie ukończyli zadania w czasie.
Michał Dubicki spod Rawicza po raz piąty wygrał Mistrzostwach Polski Stihl Timbersports
Michał Dubicki awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej, a Krystian Kaczmarek - na drugie. Obaj stanęli na najwyższych stopniach podium. Na trzecią lokatę spadł - wcześniej doskonale sobie radzący - Szymon Groenwald.
- Dziękuję, że dzięki wam mogę rozwijać swoją pasję - napisał w mediach społecznościowych Michał Dubicki.
Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports odbywały się na terenach przy ul. Maratońskiej w ramach Jarocińskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej - Hubertusa Wielkopolskiego - Święta Darów Natury. Patronem medialnym mistrzostw drwali ekstremalnych był portal jarocinska.pl.
Patronat honorowy nad sobotnimi zawodami objął Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych RP, ponieważ wszyscy zawodnicy to druhowie ochotnicy.
Na początku listopada w Tuluzie we Francji odbędą się Drużynowe oraz Indywidualne Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Złota Karolina Kucharczyk. Rawiczanka mistrzynią paralimpijską
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.