Reklama

Dorabiałeś w 2020 roku do emerytury lub renty? Musisz o tym pamiętać

Opublikowano: 22 lutego 2021 12:32
Autor: Jakub Niewiada | Zdjęcie: ZUS

foto ZUS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli dorabiałeś w ubiegłym roku do renty lub emerytury pamiętaj, aby poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o konieczności złożenia przez emerytów i  rencistów stosownego zaświadczenia o ich przychodach z ubiegłego roku. Na załatwienie tej sprawy nie zostało jednak już dużo czasu. ZUS czeka na deklarację jeszcze tydzień - pisma można składać do poniedziałku, 1 marca. 

Zaświadczenie o osiągniętych w 2020 roku przychodach można składać w systemie rozliczeniowym - miesięcznym lub rocznym. 

Jak rozlicza się przychody? 

Rozliczenie przychodów odbywa się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, który zatrudnia danego rencistę lub emeryta. W przypadku opłacania składek samemu (np. gdy prowadzimy działalność gospodarczą) oświadczenie powinno przedstawiać wysokość przychodu. Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. 

Zaświadczenia/oświadczenia należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę. 

W przypadku nie przekazania do Zakładu powyższych informacji, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia, a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych, gdyż osiągany przez emeryta/rencistę przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Zmniejszeniu podlega emerytura/renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

 

 

W 2020 r. kwoty te kształtowały się następująco:

 

Gdy przekroczymy próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie umniejsza się o kwotę przekroczenia, maksymalnie zaś (gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia) o kwotę:

w okresie 1-2/2020

  • 599,04 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 
  • 449,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 509,22 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

 

w okresie 3-12/2020

  • 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 
  • 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

 

 

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach – dodaje Marlena Nowicka.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.