Reklama

Dodatkowe 138 mln zł dla szpitali w Wielkopolsce do końca roku

Opublikowano:
Autor:

Dodatkowe 138 mln zł dla szpitali w Wielkopolsce do końca roku  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. NFZ. Fundusz Zdrowia w Wielkopolsce. Szpitale Wielkopolskie. Służba Zdrowia w Wielkopolsce

Dodatkowe 138 mln zł ma trafić do szpitali w naszym regionie do końca roku dzięki sejmowej ustawie z listopada. Wielkopolskie NFZ przypomina, że jest to trzecia co do wielkości kwota w Polsce po Mazowszu i Dolnym Śląsku.

- Jest to efekt starań WOW NFZ we współpracy ze świadczeniodawcami. Oddział precyzyjnie przedstawił centrali NFZ potrzeby regionu i możliwości rozwiązania istniejących od 2010 roku świadczeń przekraczających wartość umowy. NFZ zapłaci za tzw. „nadwykonania” – świadczenia wykonane ponad umowę - z poprzednich lat i pierwszych dziewięciu miesięcy roku bieżącego – informuje Jacek Bartkowiak, z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu. - Prawie 113 mln zł stanowią pieniądze za „nadwykonania” sprzed roku 2017, około 20 mln zł to środki przeznaczone na sfinansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych z tego roku. Sfinansowanie nadwykonań z budżetu państwa jest wydarzeniem bez precedensu i było możliwe dzięki dobrej sytuacji finansowej i współpracy Ministra Zdrowia, Ministra Rozwoju i Finansów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

NFZ zapowiada, że rekordowa kwota miliarda złotych jeszcze przed końcem roku trafi na konta szpitali. Dotacja, jak obliczają specjaliści, ma pozwolić zrekompensować negatywne skutki algorytmu z lat 2010-2017.

 

WOW NFZ zawarł także ugody z 10 podmiotami leczniczymi, z którymi toczyły się sprawy sądowe. Korzystne dla obu stron rozwiązanie pozwoliło zakończyć długoletnie procesy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE