Reklama

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury - Zdjęcie główne

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury. Decyzje ubezpieczyciela są zaskakujące?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia długość życia Polaków spadła. W związku z tym GUS opublikował nowe tablice dotyczące średniego dalszego trwania życia.

Ma to wpływ na wysokość emerytur, ponieważ kiedy żyjemy krócej, przysługuje nam wyższe wyliczenie emerytury. Według nowych tablic GUS-u spadek nastąpił we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury

Dlatego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. Jest to jednak możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

- Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń - wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.

W tym wypadku chodzi jedynie o emerytury ustalane według nowych zasad:
- dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 r. a marcem przyszłego roku,
- dla osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury

Chodzi też o osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury.

W przypadku złożenia takiego wniosku w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek zastosowane zostanie średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

Obowiązujące tablice trwania życia zastosowane będzie również w przypadku osoby, której ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wnioski o ponowne wyliczenie emerytury

W przypadku, kiedy wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życia, kwotę emerytury oblicza się z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają jednak wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:
- niepracujących emerytów z tzw. starego systemu,
- niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.
W takim wypadku wnioski są odrzucane.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy