Reklama

Co dalej z tymi kebabami? Szkodliwe fosforany

Opublikowano:
Autor:

Co dalej z tymi kebabami? Szkodliwe fosforany  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Fosforany. Unia Europejska. Zieloni. Socjaldemokratyczna Partie Niemiec. Zakazane kebaby w UE.

 

 

Komisja Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim chce zabronić stosowania fosforanów, czyli związków chemicznych, dzięki którym mięso się nie rozpada na rożnie i utrzymuje wodę. Zakazanie korzystania z fosforanów oznaczałoby koniec produkcji kebabów.

 

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że spożycie 4200 mg fosforanu dziennie jest nieszkodliwe. Nasuwa się więc pytanie, ile mg szkodliwego fosforanu zawiera kebab. Odpowiedź jest dość zaskakująca, ponieważ porcja kebabu zawiera zaledwie +/- 134 mg. (dane ze strony Deutsche Welle)

 

 

Głos w sprawie, z jednej strony zabrała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wraz z Zielonymi, którzy twierdzą, że fosforany są szkodliwe dla zdrowia człowieka i chcą zakazać ich stosowania. Z drugiej zaś mamy Komisję Europejską, która uważa, że fosforany powinny zostać dozwolone. Żadna ze stron jednak nic nie może dzisiaj zrobić. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności pracuje nad raportem dotyczącym fosforanów, więc do czasu jego ukończenia kebaby są raczej bezpieczne.

 

 

Zakazanie kebabów spowoduje również ogromne straty, nie tylko pieniężne, ale również straty w zatrudnieniach, jak zaznaczyła w swoim wpisie na Facebooku, europosłanka Renate Sommer z CDU.

 

Renate Sommer ostrzegła, że 80 proc. mięsa na kebab sprzedawanego w UE pochodzi z Niemiec, a wstrzymanie produkcji mięsa oznaczałoby straty rzędu 10,5 mln euro dziennie oraz utratę 110 tys. miejsc pracy w tym kraju - informuje gazeta.pl

 

 

W unijnym prawie znajduję się luka, dzięki której nie ma w tym przypadku ani zezwolenia, ani wyraźnego zakazu stosowania fosforanów.

 

Czy kebaby to rzeczywiście niezdrowe danie? Sami jecie? Uważacie, że powinni zakazać produkcji kebabów?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE