reklama

Uwaga na fałszywe wiadomości z informacją "zwrot podatku". To próba oszustwa!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwaga na fałszywe wiadomości z informacją "zwrot podatku". To próba oszustwa! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUrząd Skarbowy ostrzega przed fałszywymi e-mailami z informacją o zwrocie podatku. To robota oszustów! Postępowanie zgodnie z instrukcją zawartą w wiadomości nie tylko nie sprawi, że dostaniemy pieniądze, ale wręcz narazi nas na niebezpieczeństwo.
reklama

Do 2 maja mamy czas, aby rozliczyć roczne zeznanie podatkowe. Większość nie czeka z tym obowiązkiem do ostatniej chwili i ma to już za sobą. Z rozliczeniem PIT-u pospieszyli się przede wszystkim ci, którzy mieli nadpłatę i liczą na szybki zwrot pieniędzy. 

Dostałeś e-mail od Urzędu Skarbowego? Nie daj sie nabrać oszustom

Urząd Skarbowy poinformował, że podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT. Jak się okazuje, usługa ta cieszy się rekordową popularnością. Skarbówka zwróciła już łącznie ponad 10 mld zł podatku. 

Urzędy informują, że im szybciej złożymy deklarację, tym wcześniej możemy liczyć na zwrot podatku. Dla przykładu osoby, które zrobiły to na samym początku okresu rozliczeń, pieniądze na swoim koncie miały już po dwóch tygodniach. Najszybciej obsługiwani byli podatnicy, którzy zeznanie złożyli online.

reklama

Maksymalny czas oczekiwania na pieniądze wynosi trzy miesiące od dnia złożenia zeznania. Wiadomo jednak, że każdy liczy, iż jak najszybciej będzie mógł zagospodarować nadpłacony podatek. I właśnie tę informację postanowili wykorzystać oszuści. Po próbie wyłudzeń danych na niezapłacony rachunek za prąd czy na wyrejestrowanie się z portalu erotycznego, przyszedł czas na fałszywe e-maile o zwrocie podatku. 

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca prosi o skanowanie załączonego kodu QR w celu odebrania zwrotu podatku. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Ministerstwa Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej

– informuje w oświadczeniu KAS i przestrzega przed otwieraniem linków lub załączników, a także skanowaniem kodów QR zamieszczonych w takich wiadomościach. Przestrzega również przed wysyłaniem odpowiedzi do nadawcy, co jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom. 

reklama

Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników oraz nieskanowanie kodów QR z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

Fałszywa informacja o zwrocie podatku. Zobacz, jak działają oszuści 

W rozsyłanych przez oszustów e-mailach dostajemy wiadomość o zwrocie podatku. By odebrać pieniądze, musimy rzekomo zeskanować podany w mailu kod QR. W następnym kroku zostajemy automatycznie przeniesieni na stronę internetową, która udaje witrynę Krajowej Administracji Skarbowej. Tam zostajemy poproszeni  o podanie tymczasowego hasła, które zostało nam przesłane w wiadomości, a następnie o podania kolejnych danych, a nawet o wybranie swojego banku, wpisanie numeru pesel i nazwiska panieńskiego matki. W ten sposób oszuści wyłudzają nasze dane osobowe i uzyskują dostęp do naszego konta bankowego.

reklama

Przypominamy, że Urząd Skarbowy nie informuje o zwrocie podatku. Jeżeli mimo wszystko daliśmy się nabrać i przekazaliśmy oszustom swoje dane, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z naszym bankiem. 

Chcecie zobaczyć, jak wygląda fałszywy e-mail informujący o zwrocie podatku, tak żeby w razie potrzeby go rozpoznać? Zajrzyjcie do naszej galerii. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama