Grupa przestępcza produkowała nielegalne towary w trzech województwach: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim, po czym sprzedawała je online przez stronę internetową. Śledczy podejrzewają, że gang działał od ponad roku.
CBŚP rozbiło gang produkujący fałszywe leki m.in. na terenie Wielkopolski
Wielomiesięczna praca policjantów CBŚP i Prokuratury Krajowej doprowadziła do rozbicia gangu trudniącego się produkcją i wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych leków.
Była to jedna z największych tego rodzaju akcji wymierzonych w przestępczość farmaceutyczną w historii CBŚP. Jednocześnie zlikwidowano trzy fabryki sfałszowanych produktów leczniczych i znajdujące się tam linie produkcyjne wraz z hurtowymi ilościami komponentów do produkcji leków, a także sześć magazynów z ogromnymi ilościami gotowych produktów leczniczych - informuje CBŚP.
Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych famaceutyków oraz komponentów do ich produkcji została oszacowana na 50 mln zł.
Dziewięć osób podejrzanych o udział w nielegalnej produkcji i sprzedaży farmaceutyków
Policjanci zatrzymali 9 osób. W wielkopolskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, narażenia na utratę zdrowia lub życia innych osób oraz produkcji i handlu sfałszowanymi produktami leczniczymi.
Dodatkowo jednej osobie śledczy zarzucają kierowanie tym gangiem. Wobec 6 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzanemu o kierowanie grupą przestępczą grozi kara aż 15 lat pozbawienia wolności, a jego kompanom do 12 lat - podaje CBŚP.
Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.
W akcji wymierzonej przeciwko gangowi uczestniczyło 130 funkcjonariuszy
W rozpracowanie gangu, prócz polskich śledczych, zaangażowane były instytucje międzynarodowe - w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), koordynujący działania organów ścigania wielu państw członkowskich.W akcji przeprowadzonej na terenie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego i dolnośląskiego uczestniczyło ponad 130 funkcjonariuszy CBŚP z: Poznania, Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Wrocławia, a także Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Żandarmerii Wojskowej i eksperci z Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.