Reklama

Będzie nowa obwodnica drogi wojewódzkiej [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Będzie nowa obwodnica drogi wojewódzkiej [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Nowa obwodnica trasy wojewódzkiej 434. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatu Gostyńskiego uroczyście podpisano umowę na budowę obwodnicy Gostynia.

 

 

 

Zgodnie uznano, że jest to historyczna chwila, gdyż na konkretne zapewnienie, że budowa obwodnicy Gostynia będzie realizowana, społeczność gminy czekała kilkanaście lat. Zabiegali o to lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści.

- Pracowaliśmy wspólnymi siłami, aby ten sukces osiągnąć i stajemy w przededniu tegoż sukcesu. Dziś możemy powiedzieć oficjalnie „budowa obwodnicy rusza!” - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

 

Marszałek wielkopolski Marek Woźniak stwierdził, że dzisiejsze spotkanie było efektem działania wielu osób, a także wielu kompromisów.

 

- Możemy dziś powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Ale nie oznacza, że to było łatwe, proste i przyjemne. To wymagało naprawdę rozwiązania szeregu problemów. A tym najważniejszym, który wciąż pozostaje - to brak obwodnicy drogi krajowej nr 12 - mówił marszałek.

 

Podkreślił, że radni sejmiku wojewódzkiego musieli  podjęć niełatwą decyzję, chociaż zdawali sobie sprawę, że wyniki przetargów mogą być nieco zaskakujące, jeśli chodzi o cenę wykonania, w  porównaniu do kosztorysów.

 

- Była to trudna decyzja, bo trudno jest dołożyć do projektu 23 miliony ekstra - powiedział Marek Woźniak.

 

Do podpisania umowy zasiedli dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński oraz Marek Zaręba, dyrektor kontraktu spółki Strabag, która jest wykonawcą zadania. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw musi wykonać projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy.

 

 

Wójt Piasków Wiesław Glapka zaznaczył, że udział gminy w inwestycji jest bardzo duży. Ok. 90 proc. obwodnicy przebiega przez gminę Piaski. Wójt wspomniał o trudnych rozmowach z rolnikami, udostępniających grunty pod budowę nowej szosy. 

 

- Jesteśmy partnerem, beneficjentem inwestycji. Każda nowa droga - a zwłaszcza obwodnica bardzo nas cieszy. (...) Mieliśmy dużo dyskusji w tej sprawie w gminie Piaski, były też dość trune rozmowy z rolnikami, szczególnie z Podrzecza. Od razu powiem, że mam nadzieję, że ci rolnicy otrzymają stosowne i satysfakcjonujące ich odszkodowania za te grunty, ktore musieli przeznaczyć na obwodnicę - powiedział wójt Piastków, Wiesław Glapka.

 

Obwodnica drogi wojewódzkiej 434 będzie miała 8,4 km długości (wraz z drogą łączącą obwodnicę z istniejącym układem drogowym o dł. 1,8 km). Będzie się zaczynała na połączeniu z drogą krajową nr 12 i drogą powiatową 4954P, a koniec zaplanowano na skrzyżowaniu z drogą powiatową 4939P Gostyń - Krajewice. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 116 mln zł.

Projekt łącznika kosztował 160 tys. zł, a środki wyłożyły gmina Gostyń i samorząd powiatowy. Termin zakończenia inwestycji przypada na 2021 rok.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE