Dzięki popisaniu porozumienia zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów PKM.
Czym jest Poznańska Kolej Metropolitalna?
Poznańska Kolej Metropolitalna, znana również jako PKM, to projekt obejmujący współpracę Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz różne gminy i powiaty, które znajdują się w obrębie tras kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. W wyniku tego dostępu, w czerwcu 2018 roku, na głównych trasach kolejowych prowadzących z Poznania do miejscowości takich jak Wągrowiec, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin i Swarzędz, uruchomiono pierwsze pociągi oznaczone logo PKM. W latach 2019-2022 rozbudowano sieć PKM o cztery kolejne trasy, łącze Poznań z Gnieznem, Kościanem, Rogoźnem i Wronek. Dodatkowo, linia prowadząca do Swarzędza została przedłużona aż do Wrześni.PKM oferuje pasażerom dostępność, z dwoma pociągami kursującymi na godzinę w czasie szczytu i średnio co pół godziny w ciągu dnia.
- Kolej metropolitalna jest bez wątpienia fenomenem. To fenomen dobrej, zgodnej współpracy samorządów, które uznały, że warto zapewnić swoim mieszkańcom komfortowe warunki dojazdu do pracy czy szkoły i z powrotem - mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marek Woźniak dodał, że PKM jest tworem wirtualnym, który korzysta przede wszystkim z taboru naszych Kolei Wielkopolskich, finansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. – Chcemy rozwijać projekty kolejowe, dlatego - jeśli uda się odblokować Krajowy Plan Odbudowy - pieniędzy na nowy tabor pojawi się więcej – przyznał Marszałek.
Od stycznia 2024 roku zwiększy się liczba połączeń w ramach PKM
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zapowiedział, że od stycznia 2024 roku liczba połączeń w ramach PKM zostanie zwiększona.
- Zauważyliśmy, że w pewnych momentach pociągi dojeżdżają do punktu docelowego i oczekują na kolejne połączenie. Doszliśmy wtedy do wniosku, że można w tym czasie obsłużyć kolejne połączenia, ale na krótszych dystansach. Z tej analizy wyszło nam 15 nowych połączeń – tłumaczył Wojciech Jankowiak.
Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - 11 września Marek Woźniak, Wojciech Jankowiak, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz przedstawiciele samorządów uczestniczących w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podpisali pamiątkową tablicę zapowiadającą uruchomienie dodatkowych połączeń w ramach PKM.
Dokładnie mowa połączeniach na sześciu liniach w relacjach:
- Poznań – Pobiedziska (3 pary),
- Poznań – Czempiń (2 pary),
- Poznań – Opalenica (2 pary),
- Poznań – Oborniki Wlkp. (3 pary),
- Poznań – Szamotuły (2 pary),
- Poznań – Kostrzyn Wlkp. (3 pary).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.