Kwiecień przyniósł wysokie, jak na ten miesiąc, temperatury - w połączeniu z małą ilością opadów atmosferycznych tworzy to idealne środowisko do rozwoju pożarów w lasach. W czwartek, 17 kwietnia 2025 roku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozował bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenia pożarowe lasów dla naszego regionu.
Zagrożenie pożarowe w lasach. Statystki niepokoją
Lasy państwowe stale monitorują sytuację pożarów w lasach.
- Każdego miesiąca 2025 roku obserwujemy wzrost liczby pożarów w lasach. Taki stan rzeczy jest alarmujący, szczególnie w obliczu trwającej suszy, która sprawia, że lasy stają się coraz bardziej podatne na ogień - przekazali leśnicy w mediach społecznościowych.
Porównując dane za pierwszy kwartał 2025 w stosunku do 2024 wzrost liczby pożarów lasów w skali kraju jest ogromny. W 2024 roku w tym czasie miało miejsce 81 pożarów lasów o łącznej powierzchni 23,95 hektara - w analogicznym okresie 2025 roku wybuchły 224 pożary o łącznej powierzchni 81,13 hektara.
- Brak pokrywy śnieżnej oraz małe opady deszczu sprawiają, że lasy stają się coraz bardziej podatne na ogień - dodają leśnicy.
Sytuacja się normuje, ale nie należy lekceważyć apelów
Prognozy pożarowe IMGW na 19 kwietnia wyglądały już zdecydowanie lepiej - występowały niskie lub bardzo niskie zagrożenia.
Polepszenie się sytuacji może być jednak chwilowe - w prognozach pogody nie pojawiają się opady, a to może powodować wydanie kolejnych alarmujących informacji o zagrożeniu pożarowym w lasach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.