RoweLOVE - Jarocin to stowarzyszenie, które od stycznia 2021 roku promuje bezpieczną i kulturalną jazdę na rowerze. Powstało, aby poprawić wizerunek rowerzystów i wzmacniać wzajemny szacunek między pieszymi, kierowcami i rowerzystami. Jego członkowie, reprezentujący te grupy, dobrze rozumieją problemy i różnice w postrzeganiu każdej z nich.
Zależało nam na promowaniu nie tylko bezpieczniej, ale również kulturalnej jazdy. Chcieliśmy zmienić postrzeganie rowerzystów, ucząc ich kulturalnego poruszania się na ścieżkach pieszo-rowerowych, w tym nieśmiecenia, odpowiedniego zachowania na przejazdach oraz tego, czego unikać podczas jazdy na rowerze - tłumaczy Błażej Ciesielski, prezes stowarzyszenia.
Początkowo działania ograniczały się do rozmów podczas rajdów, ale szybko ewoluowały w pełnoprawne projekty, dzięki dofinansowaniu z Gminy Jarocin.
Przedsięwzięcie obejmuje serię filmów edukacyjnych pod hasłem "Nie bądź łoś, jedź coolturalnie", które mają na celu zobrazowanie dobrych praktyk rowerowych. W serii filmów znajdują się m.in. takie jak:
- Kontrapasy? Jak to ugryźć? - film wyjaśniający, jak korzystać z kontrapasów rowerowych.
- Tylko dla Łosi - omawia błędy często popełniane przez początkujących rowerzystów.
- Nocne przejażdżki - porady dotyczące bezpiecznej jazdy po zmroku.
- Jak jechać, żeby dojechać - zasady przewożenia dziecka w foteliku.
- Mistrzowie jeżdżą kulturalnie - przedstawia przykłady odpowiedzialnej jazdy.
- Jedziemy razem - zasady bezpiecznej jazdy w grupie.
- Coolturalni nie śmiecą - promuje dbanie o czystość ścieżek rowerowych.
- Jechać, ustąpić? - uczy, jak ustępować pierwszeństwa na drodze.
Pierwsze lekcje Cooltury RoweLOVEJ odbyły się 2 lata temu
Z powodu pandemii Covid-19, pierwsze lekcje Cooltury RoweLOVEJ ruszyły w grudniu 2022 roku. Były prowadzone przez członkinie stowarzyszenia - Asię i Olę, które z entuzjazmem przekazywały wiedzę najmłodszym.Podczas lekcji dzieci poznawały części roweru, uczyły się właściwego ubioru do jazdy, oglądały filmy edukacyjne i omawiały błędne zachowania łosia - głównego bohatera filmów. To wszystko pomagało im nauczyć się właściwych zachowań podczas jazdy.
Największą satysfakcję dały mi słowa znajomego, którego dziecko wzięło udział w "szkoleniu". Opowiedział mi, jak przed wyjazdem na rower jego maluch zapytał: "Tato, dlaczego nie masz kasku? Przecież tylko łosie nie noszą kasków!". Wtedy zrozumieliśmy, że nasza akcja ma sens! - wspomina prezes stowarzyszenia.
W 2024 roku, dzięki dofinansowaniu, projekt "RoweLOVY 2024" pozwolił na przeprowadzenie kolejnych 10 lekcji cooltury i rozdanie 350 kamizelek odblaskowych.
Jestem w trakcie rozmów z jednym z naszych sponsorów, aby zwiększyć liczbę kamizelek i rozdać ich finalnie 400, a może nawet więcej! A co za tym idzie, przeszkolić z cooltury 400 dzieciaków! Mamy nadzieję, że nowe pokolenie rowerzystów skorzysta z naszych lekcji i będzie jeździć nie tylko bezpiecznie, ale i z kulturą - mówi Błażej Ciesielski.
RoweLOVY 2024 - edukacyjna misja stowarzyszenia
W ramach tegorocznego projektu "RoweLOVY 2024", który uzyskał dofinansowanie od Gminy Jarocin, stowarzyszenie przeprowadziło już kilka edukacyjnych lekcji Cooltury RoweLOVEJ.
Dzięki niemu dzieciaki będą dużo bardziej widoczne na drodze. Rozdaliśmy już 55 kamizelek odblaskowych! A to dopiero początek. Ponad 200 jeszcze czeka w kolejce! - informuje Błażej Ciesielski.
W przedszkolu w Roszkowie oraz w Niepublicznej Szkole Podstawowej dzieci - pod okiem Joanny Borusiak - miały okazję nauczyć się, jak prawidłowo przygotować się do jazdy, jakie elementy powinien posiadać rower, a także jak zachować bezpieczeństwo na drodze.
Ogromną pomocą dydaktyczną okazały się nasze filmy z Cooltury, które można obejrzeć na naszym kanale YouTube - tłumaczy prezes stowaryszenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne centrum logistyczne pod Poznaniem. Buduje je Hillwood Polska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.