Tour de Pologne w Rawiczu 2007
Jedenaście lat temu, dokładnie w czwartek (13 września), cykliści wyruszyli z Wrześni i udali się do Świdnicy. Mieli do pokonania 255,7 kilometrów. Trasa wiodła, m.in. przez powiat rawicki. Pomiędzy Sarnówką a Rawiczem - na ówczesnej drodze krajowej nr 36 - był zorganizowany bufet dla kolarzy. Najszybciej dotarli do niego dwaj Polacy: Łukasz Bodnar (Action Uniqa) i Adam Wadecki (Ceramica Flaminia), którzy - z przewagą 7 minut nad peletonem - przejechali później ulicami: Sarnowską, Wałami Dąbrowskiego, 3 Maja, Rynkiem i Grunwaldzką w stronę Żmigrodu. Na całej trasie, ulokowanej w mieście, nie brakowało kibiców.
"Tygodnie przygotowań, dziesiątki policjantów i 200 strażaków na służbie, zwolnienia z lekcji i pracy, kilkugodzinny paraliż miasta i okolic - wszystko po to, by przez kilka sekund mieszkańcy ziemi rawickiej mogli obejrzeć fragment jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich Tour de Pologne. Choć kolarze właściwie przemknęli przez Rawicz i Miejską Górkę tłumnie zgromadzeni kibice na trasie twierdzą, że warto było ich zobaczyć" - czytamy w numerze 38. "Życia Rawicza" z 2007 roku.
Archiwalne zdjęcia sprzed 16 lat możecie zobaczyć w galerii.
Tour de Pologne 2023. Kolarze przemkną po sąsiedzku
Jubileuszowa, bo 80. edycja narodowego wyścigu rozpocznie się już jutro (29 lipca) w Poznaniu. Start pierwszego etapu zaplanowano z Placu Św. Marka - na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie pokonają jedną rundę o długości 4 km. Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo, do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej.Drugi etap to jedyny odcinek, którego dystans to ponad 200 kilometrów. W niedzielę (30.07.2023) start zlokalizowano w Lesznie, które kolarze opuszczą po kilku kilometrach, aby walczyć o jedyną na tym etapie Premię Lotną LOTTO, zlokalizowaną po sąsiedzku z naszym powiatem - w Górze. W dolnośląskim mieście kolarzy można spodziewać się ok. godz. 13:58.
Już w najbliższą niedzielę, 30 lipca, wyścig kolarski Tour de Pologne zawita do Góry. Cieszę się, że właśnie w naszym mieście rozegrana zostanie lotna premia II etapu wyścigu, której sponsorami są spółka DOMREL oraz OSI FOODWORKS POLAND. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zapraszam do Góry. Zachęcam też do kibicowania kolarzom na trasie całego wyścigu, a szczególnie tu w Górze. Do zobaczenia - mówi burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz.
Po względnie płaskiej połowie dystansu, rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce. Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11 kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany “Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze dwie premie do zdobycia: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL oraz Premia Specjalna Lake Hill.
Tour de Pologne - wydarzenie dla całego regionu
Wielkopolski samorząd wojewódzki organizację imprezy wsparł wydarzenie kwotą 350 tys. zł.
- Partycypując w tym przedsięwzięciu uznaliśmy, że to świetna reklama Wielkopolski. Jeśli w ubiegłym roku liczba widzów wydarzenia wyniosła cztery miliony, to daje to bez wątpienia promocyjny walor dla całego regionu. Myślę, że obrazy i zdjęcia z rywalizacji kolarskiej będą zachęcać do odwiedzania regionu - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Włodarz regionu apeluje również do kibiców o zachowanie ostrożności podczas wyścigu.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że to długiej przerwie Tour de Pologne wraca do Poznania - mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. - Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja Poznania i Wielkopolski na całym świecie.
Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. Wraca do Wielkopolski po 16 latach nieobecności. Poprzednio zawitał do Poznania dwa lata z rzędu - w 2006 i 2007 roku.